PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Brakuje 90 mld zł do sfinansowania Programu Budowy Dróg Krajowych

Autor: wnp.pl (Ireneusz Chojnacki)
11-03-2016 13:14
Brakuje 90 mld zł do sfinansowania Programu Budowy Dróg Krajowych
Fot. Fotolia

Poprzedni rząd przyjął Program Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023, który opiewał - jeśli chodzi o wartość zadań w nim przewidzianych - na blisko 200 mld zł. Tymczasem w planie finansowym znajduje się kwota 107 mld zł . Brakuje około 90 mld zł, żeby zapewnić finansowanie tego programu - poinformował Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury.

Plan pracy resortu infrastruktury i budownictwa oraz zamierzenia dotyczące m.in. transportu drogowego były przedmiotem wystąpień kierownictwa ministerstwa podczas posiedzenia sejmowej Komisji Infrastruktury, które odbyło się wczoraj.
Z prezentacji przedstawionej przez Jerzego Szmita, wiceministra infrastruktury odpowiedzialnego w resorcie za transport drogowy, wynikało, że na realizację wszystkich planowanych zadań ujętych w obecnej wersji Programu Budowy Dróg Krajowych (PBDK) na lata 2014 -2023 niezbędne będzie zabezpieczenie ok. 200 mld zł, a nie 107 mld zł jak zapisano w programie. Oznacza to, jak wskazywał Jerzy Szmit, że brakuje około 90 mld zł żeby zapewnić finansowanie tego programu.

- Aby realizacja tego planu była możliwa, Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa powołało grupy robocze, których głównym celem jest wypracowanie standardów i rozwiązań, które doprowadzą do obniżenia kosztów budowy dróg w Polsce. Główny, jednoznacznie określony cel, to obniżenie kosztów budowy dróg w Polsce. Oczywiście, przy zachowaniu norm technicznych i warunków, które powinny spełniać bezpieczne, wygodne, dobrze funkcjonujące drogi – informował wiceminister.

Jerzy Szmit zapowiedział, że 4 kwietnia br. ma odbyć się konferencja, podczas której dojdzie do pierwszego podsumowania prac wskazanych wcześniej zespołów roboczych. Wiceminister poinformował ponadto, że jest planowane powołanie Narodowego Forum Kontraktowego, czyli platformy dialogu pomiędzy branżą budowlaną, GDDKiA oraz ministerstwem. Ten dialog ma pozwolić uniknąć sytuacji z lat 2012-2014, kiedy dochodziło do bankructw firm budujących drogi.

Oprócz Programu Budowy Dróg Krajowych są jeszcze trzy inne programy uzupełniające, które funkcjonują w obszarze budownictwa drogowego w Polsce, a które dotyczą przede wszystkim dróg krajowych, ale też administrowanych przez samorządy. Pierwszy z nich to Program Likwidacji Miejsc Niebezpiecznych.

- Ten program ma mieć 300-600 mln zł rocznego budżetu. Planujemy, że w tym roku będzie to ponad 300 mln zł. To jest pierwszy rok funkcjonowania tego programu. Został on zaprojektowany przez naszych poprzedników i chwała im za to, bo to jest bardzo dobry pomysł. Pieniądze, które będą stanowiły budżet tego programu, mają pochodzić ze zmniejszenia kosztów, które będą uzyskiwane w przetargach na budowę wielkich szlaków komunikacyjnych – informował wiceminister Jerzy Szmit.

Kolejny z tych mniejszych programów drogowych to Rezerwa Subwencji Ogólnej z budżetem prawie 336 mln zł na 2016 rok. Ten program dotyczy m.in. dróg wojewódzkich , powiatowych i są to fundusze, które są przeznaczone na budownictwo mostowe i likwidację tzw. wąskich gardeł. Kolejny program dotyczy rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej. Na realizację Program Rozwoju Gminnej i Powiatowej Infrastruktury Drogowej na lata 2016-2019 jest przewidziane około 4 mld zł, z tego w tym roku 800 mln zł.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 979 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP