Brak pracowników budowlanych ma też jasną stronę

Brak pracowników budowlanych ma też jasną stronę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jednym ze sposobów ograniczenia dolegliwości braku rąk do pracy w budownictwie jest wdrażanie nowych technologii. Pomagają one ograniczyć koszty, skrócić czas realizacji robót, czasami ograniczyć liczbę potrzebnych pracowników. Ale mają one także inne zalety, jak zapewnienie lepszej jakości montażu lub wykonania prac. To wnioski z debaty "Koniunktura i problemy – budownictwo pod presją" w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.

- W 2011 roku w produkcji budowlano-montażowej pracowało 480 tys., tymczasem przy większej wartości zleceń, w tym roku zatrudnionych jest 387 tys. osób, czyli brakuje około 90 pracowników - powiedział Artur Popko, członek zarządu i dyrektor budownictwa infrastrukturalnego w Budimeksie.

Jednym z rozwiązań jest zatrudnianie obcokrajowców. Ale innym staje się wdrażanie nowych technologii.

- Na place budów wracają w nowej wersji, dość powszechne przed laty, systemu prefabrykatów - stwierdził Jerzy Werle, prezes zarządu, dyrektor generalny Warbud. - Technologia ta, ale jeszcze bardziej technologie, wykorzystujące systemy IT, to zarazem szansa przyciągania młodych do budownictwa.

W budownictwie kolejowym stosuje się od około roku system dostarczania w blokach rozjazdów. Znakomicie skraca to czas ich zabudowy oraz ograniczenia czasu zamknięcia odcinka linii.

- System ten ma też tę zaletę, że rozjazdy są zbudowane według jakości gwarantowanej przez producenta, nie trzeba ich demontować przed wysyłką i ponownie montować w warunkach polowych - podkreślił Ireneusz Merchel, prezes zarządu PKP Polskie Linie Kolejowe.

Jak dodał, inwestor ten zachęca wykonawców i producentów materiałów budowlanych do stosowania technologii prefabrykatów w budowie typowych wiaduktów czy przepustów.

- W tym wielkim problemie, braku rąk do pracy, jest druga strona, pozytywna - powiedział Ernest Jelito, prezes zarządu, Górażdże Cement. - Zmusza to sektor do szukania nowych technologii i usprawnień, aby zmodernizować przemysł budowlany.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Brak pracowników budowlanych ma też jasną stronę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!