Boom i kłopot

Boom i kłopot
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

To pewien paradoks, że mając kilkadziesiąt kilometrów od naszej cementowni śląskie kopalnie, węgiel musimy sprowadzać z Australii czy Afryki - podkreśla Ernest Jelito, prezes Górażdże Cement, w rozmowie z Tomaszem Elżbieciakiem.

Czy koniunktura w budownictwie w 2017 r. spełniła wasze oczekiwania?

- Miniony rok był dobry dla branży, zwłaszcza na tle roku 2016, który zawiódł nasze oczekiwania. Widzimy wyraźne ożywienie w budownictwie, zwłaszcza mieszkaniowym.

Z pewnością rynek od strony dostaw cementu, kruszyw i betonu towarowego jest przygotowany na nadchodzące lata, gdyż potencjał wytwórczy producentów tych materiałów znacznie przewyższa prognozowane zapotrzebowanie.

Z drugiej strony jako branża w 2017 r. zmagaliśmy się z rosnącymi kosztami energii elektrycznej, a także usług, co jest związane z presją płacową w gospodarce. Ponadto mocno wzrosły ceny węgla kamiennego, którego dodatkowo zaczęło brakować w Polsce.

Informacje o trudnościach z dostawami polskiego węgla płyną z wielu sektorów gospodarki. W przemyśle cementowym jest to duży problem?

- Około 40 proc. tego paliwa musimy kupować na rynkach zagranicznych. Oczekiwaliśmy, że ceny węgla w 2017 r. wzrosną, ale nie spodziewaliśmy się jego braku.

Niestety, ten deficyt jest potwierdzony też na 2018 rok. To pewien paradoks, że mając kilkadziesiąt kilometrów od naszej cementowni śląskie kopalnie, węgiel musimy sprowadzać z Australii czy Afryki.

Czy źródeł tej sytuacji można doszukiwać się w sygnalizowanych na rynku trudnościach z niewydolnością transportu kolejowego?

- Kłopoty z odpowiednią liczbą węglarek można traktować jako czynnik sezonowy. Natomiast brak wystarczającej ilości krajowego węgla na rynku jest już zjawiskiem trwającym od kilku kwartałów.

Górażdże zawsze były lojalnym klientem śląskich kopalń. Oczywiście istnieją odbiorcy, którzy mają priorytet, czyli energetyka i ciepłownictwo. Nie zmienia to jednak faktu, że polskie górnictwo straciło zdolność do zaspokojenia potrzeb krajowego przemysłu.

Po negocjacjach na 2018 r. widzimy, że ta sytuacja najpewniej nie ulegnie zmianie. Dlatego będziemy musieli szukać innych dostawców na rynkach światowych.

*W dalszej części wywiadu rozmawiamy m.in. o prognozach dla branży cementowej, sytuacji na rynku pracy, planach rozwojowych Grupy Górażdże oraz paliwach alternatywnych.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Boom i kłopot

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!