Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Blok w EC Zofiówka opóźniony. Energoinstal z karami od PGNiG

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
25-08-2017 06:54 |  aktualizacja: 25-08-2017 06:40
Blok w EC Zofiówka opóźniony. Energoinstal z karami od PGNiG

Elektrociepłownia Zofiówka.

fot. mat. pras.

Ostateczny termin budowy bloku fluidalnego 75 MW w Elektrociepłowni Zofiówka, którego generalnym wykonawcą jest Energoinstal, minął z końcem lipca. PGNiG nie przewiduje już możliwości aneksowania kontraktu i rozpoczął naliczanie kar umownych - ustalił portal wnp.pl.

Przypomnijmy, że 28 kwietnia - gdy mijał poprzedni termin realizacji - zawarto aneks, na mocy którego ustalono, że podpisanie protokołu przejęcia bloku do eksploatacji nastąpi do 31 lipca 2017 r.
Ponadto uzgodniono zmianę ceny kontraktu do kwoty 500,84 mln zł netto, uwzględniając zaspokojenie roszczeń zamawiającego z tytułu utraty przyszłego zysku za okres zmiany terminu zakończenia kontraktu. Zamawiającym jest PGNiG Termika Energetyka Przemysłowa (dawna Spółka Energetyczna Jastrzębie).

Patrycja Hryniewicz, rzecznik PGNiG Termika, dopytywana przez portal wnp.pl, przekazała, że inwestycja wciąż nie została oddana do użytku, choć znajduje się już w końcowym stadium realizacji. Na koniec lipca zaawansowanie robót wyniosło ponad 93 proc.

- Ostateczny termin zakończenia inwestycji został określony w aneksie nr 2 (podpisanym w kwietniu tego roku) na dzień 31 lipca 2017 r. Inwestor nie przewiduje kolejnej prolongaty umownego terminu oddania inwestycji do użytku. W związku z tym od 1 sierpnia br. inwestor będzie naliczał kary umowne wynikające z kontraktu - podała rzecznik.

Jednocześnie podkreśliła, że PGNiG nie widzi ryzyka związanego z nieukończeniem inwestycji. Przyznała też, że opóźnienia, które wystąpiły w realizacji kontraktu, wynikają w dużej części ze zdarzeń losowych.

- Planujemy uruchomienie produkcji ciepła i energii elektrycznej z bloku CFB Zofiówka w sezonie grzewczym 2017-2018 - poinformowała Hryniewicz.

Blok w Zofiówce

Kontrakt podpisano w październiku 2013 r. Jego ówczesna wartość opiewała na 507,84 mln zł netto, a pierwotny termin realizacji wynosił 36 miesięcy.

Maksymalna łączna kwota kar umownych, należnych od wykonawcy ze wszystkich tytułów opisanych w umowie, nie może przekroczyć 25 proc. wartości netto umowy.

Zadanie obejmuje budowę „pod klucz” bloku wyposażonego w turbinę upustowo-kondensacyjną, kocioł z cyrkulacyjnym złożem fluidalnym, przystosowanym do współspalania z węglem biomasy oraz mułów węglowych.

Moc elektryczna brutto bloku ma wynosić ok. 75 MWe podczas pracy w sezonie letnim w trybie pełnej kondensacji. Natomiast moc członu ciepłowniczego brutto minimum 110 MWt podczas pracy bloku w szczycie sezonu grzewczego.

NA GIEŁDZIE


SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


POLSKA I ŚWIAT

32 526 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

727 008 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 958 ofert w bazie

2 782 262 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP