Blok 1075 MW w Kozienicach ochroni środowisko i pobudzi gospodarkę

Blok 1075 MW w Kozienicach ochroni środowisko i pobudzi gospodarkę
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Budowa nowego bloku 1075 MW Kozienicach to jedno z głównych działań, które podejmuje Enea, aby obniżyć emisję CO2. Realizowana od ponad 1,5 roku inwestycja to także znaczący bodziec społeczno-gospodarczy.

O nowym bloku w Kozienicach mówiono we wtorek podczas konferencji „Polska droga do gospodarki niskoemisyjnej” w Katowicach, nad którą patronat objął Prezydent RP Bronisław Komorowski. To wydarzenie wprowadzające do VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Paweł Orlof, członek zarządu Enei ds. korporacyjnych, podkreślił, że choć od lat trwają wysiłki nad wprowadzeniem wspólnych celów klimatycznych, to ich koszty ponosi głównie Unia Europejska, która znacząco ograniczyła swoje emisje CO2.

Tymczasem takie państwa jak USA, Kanada czy Australia w ostatnich latach zwiększyły poziom emisji CO2 o odpowiednio ponad 10, 17 i 30 proc., stawiając na rozwój swoich gospodarek.

Orlof zaznaczył, że Enea prowadzi szereg działań inwestycyjnych, które prowadzą od obniżenia emisyjności grupy. Wśród nich znajduje się modernizacja istniejącego portfela wytwórczego, projekty OZE, a także budowa wysokosprawnego bloku na węgiel kamienny w Kozienicach.

Wiesław Różacki, dyrektor wykonawczy Mitsubishi Hitachi Power Systems na Polskę, a także szef projektu w Kozienicach, stwierdził, że będzie to najnowocześniejszy blok tej klasy w Polsce, w wielu aspektach znacznie przekraczający wymogi środowiskowe.

Zdaniem Różackiego, dla Polski najlepszą drogą do obniżenia emisji CO2 jest wysokosprawna energetyka węglowa. Dodał, że te technologie pozwalają także na rozwój OZE, do którego potrzebny jest stabilny system elektroenergetyczny.

Różacki podkreślił także, że inwestycja w Kozienicach to solidny impuls społeczno-gospodarczy. Podczas szczytu robót na placu budowy będzie obecnych ok. 2000 pracowników. Kolejne tysiące są zaangażowane w dostawy urządzeń, materiałów oraz usług na potrzeby tego przedsięwzięcia.

Kontrakt na budowę nowego bloku w Kozienicach podpisano 21 września 2012 r. Z początkiem października odbyło się oficjalne przekazanie placu pod budowę konsorcjum. Symboliczną, pierwszą łopatę na placu budowy wbito 29 października, a kamień węgielny wmurowano 21 listopada.

Konsorcjum zadeklarowało sprawność bloku na poziomie 45,59 proc., moc 1075 MW netto oraz 58-miesięczny czas realizacji. Wartość kontraktu wynosi 6,28 mld zł brutto. Budżet zamawiającego w przetargu wynosił natomiast na ok. 6,3 mld zł brutto.

Opalany węglem kamiennym nowy blok w Kozienicach ma zwiększyć o 1/3 zdolności produkcyjne elektrowni. Inwestycja będzie finansowana ze środków własnych Enei oraz 10-letniego programu emisji obligacji.

Zobacz też: W 2014 r. duże zamówienia do bloku 1075 MW w Kozienicach

Tomasz Elżbieciak
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Blok 1075 MW w Kozienicach ochroni środowisko i pobudzi gospodarkę

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!