Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bliżej do kontraktu na Jaworzno? Chińczycy wycofali skargę

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
25-06-2013 18:47
Bliżej do kontraktu na Jaworzno? Chińczycy wycofali skargę
fot. Tauron Wytwarzanie

Chińskie konsorcjum CNEEC/Covec wycofało z Sądu Okręgowego w Katowicach skargę na wyrok KIO dotyczący wyników przetargu na budowę nowego bloku w Elektrowni Jaworzno III - poinformował Tauron. Na wykonawcę inwestycji zostało wybrane konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa.

Wcześniej - 25 marca - Krajowa Izba Odwoławcza oddaliła odwołanie konsorcjum CNEEC dotyczące wyników przetargu na budowę nowego bloku w Jaworznie. Natomiast 30 kwietnia CNEEC wniosło skargę na ten wyrok.
Tauron Wytwarzanie wybrał wartą 5,41 mld zł brutto ofertę konsorcjum Rafako i Mostostalu Warszawa jako najkorzystniejszą 24 stycznia. Konsorcjum zadeklarowało, że wybuduje blok o mocy netto 843,53 MW oraz sprawności netto rzędu 45,91 proc. Budżet zamawiającego opiewał na 4,3 mld zł brutto.

Oferty pozostałych uczestników przetargu na blok w Jaworznie - Alstomu, konsorcjum CNEEC oraz konsorcjum Hitachi i SNC-Lavalin - zostały przez zamawiającego wykluczone z powodu niezgodności ze specyfikacją istotnych warunków zamówienia.

Na początku czerwca konsorcjum Rafako i Mostostalu przedłużyło do 31 lipca termin związania ofertą na budowę bloku w Jaworznie. Konsorcjum przedłożyło Tauronowi także aneks do gwarancji bankowej wadialnej przedłużający okres ważności wadium do 31 lipca 2013 r.

Zobacz też: Podpisanie umowy na blok 843 MW w Jaworznie możliwe w lipcu

Natomiast pod koniec maja spółka zawarła z North China Power Engineering (NCPE) umowę dotyczącą zakresu prac, jakie Rafako ma realizować w Jaworznie. Dokładne warunki współpracy pomiędzy Rafako i NCPE nie zostały ujawnione. Ma to nastąpić do 31 lipca.

Niemniej już w dniu zawarcia umowy o współpracy Paweł Mortas wskazał, że współpraca z chińskim partnerem oznacza także dostęp do kapitału.

Zobacz również: Rafako leci do Chin. Przywiezie partnera do Opola?

Przetarg w Jaworznie ogłoszono w maju 2010 r. Zadanie obejmuje projekt, dostawę, montaż, rozruch i przekazanie do eksploatacji bloku energetycznego opalanego węglem kamiennym na parametry nadkrytyczne wraz z instalacjami i obiektami przynależnymi.

Na zrealizowanie inwestycji zwycięzca przetargu będzie miał 59 miesięcy od momentu udzielenia zamówienia. Obecna zainstalowana moc elektryczna Elektrowni Jaworzno III wynosi 1535 MW, a moc cieplna 390 MW

Poniżej przypominamy pełną listę wykonawców, którzy 19 października 2012 r. złożyli oferty na blok w Jaworznie, oraz parametry ich ofert (cena brutto, moc bloku netto, sprawność netto):

1. Konsorcjum: China National Electric Engineering Company (CNEEC), China Overseas Engineering Group (Covec) - 4,902 mld zł; 840 MW; 46,07 proc.

2. Konsorcjum: Rafako, Mostostal Warszawa - 5,41 mld zł; 843,53 MW; 45,91 proc.

3. Konsorcjum: Hitachi Power Europe, SNC-Lavalin Polska, SNC-Lavalin (Kanada) - 5,906 mld zł; 833,91 MW; 45,17 proc.

4. Konsorcjum: Alstom Power, Alstom Power Systems - 5,965 mld zł; 840 MW; 45,42 proc.

Tomasz ElżbieciakSUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP