PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bliżej do budowy spalarni w Warszawie. Koszt to 1,1 mld zł

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
13-05-2015 11:32
Bliżej do budowy spalarni w Warszawie. Koszt to 1,1 mld zł

Zakład Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych (ZUSOK) na warszawskim Targówku.

Fot. mat. pras.

Warszawa może doczekać się największej spalarni odpadów komunalnych w Polsce o mocy przerobowej ponad 300 tys. ton rocznie. Wartość przedsięwzięcia, obejmującego rozbudowę istniejącego zakładu, jest szacowana na ok. 1,1 mld zł.

Taką wiedzę przynoszą dwa przetargi Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania w Warszawie, które znajdują się już w toku - na projektanta rozbudowy i modernizacji Zakładu Unieszkodliwiania Stałych Odpadów Komunalnych w dzielnicy Targówek, a także na świadczenie pomocy technicznej przy tej inwestycji.
Dzięki budowie dwóch linii technologicznych, o łącznej mocy przerobowej ok. 265 tys. ton odpadów rocznie, zakład na Targówku miałby osiągnąć wydajność na poziomie ok. 305 tys. ton odpadów rocznie. Planowany termin oddania obiektu do użytku to pierwszy kwartał 2019 r.

Paliwem dla spalarni mają być zmieszane odpady komunalne, pochodzące z systemu selektywnej zbiórki odpadów, a także frakcja nadsitowa z instalacji mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów.

W ramach inwestycji jest planowana też modernizacja zakładu w zakresie sortowania odpadów z selektywnej zbiórki, w tym budowa nowej linii technologicznej o wydajności 30 tys. ton rocznie.

- Oczekiwane szacunkowe wartości produkcji energii z termicznego przekształcania odpadów w dwóch liniach, przy założeniu średniej wartości opałowej odpadów na poziomie 8650 kJ/kg, to w kogeneracji ok. 20 MW energii elektrycznej i 60 MW energii cieplnej - podało MPO.

Jak wskazała spółka, powstałe w spalarni żużle i popioły paleniskowe będą zagospodarowane poprzez ich waloryzację i przygotowywanie do wykorzystania w budownictwie, np. w drogownictwie. Wydajność instalacji do waloryzacji żużli ma wynosić ok. 90 tys. ton rocznie.

MPO wskazało też, że pyły lotne oraz inne odpady procesowe, pochodzące z oczyszczania spalin, będą stabilizowane i zestalane, a następnie składowane na odpowiednich składowiskach. Wydajność instalacji do stabilizacji i zestalania ma wynosić 25 tys. ton rocznie.

Jak podkreśliło MPO w opisie przedsięwzięcia, obecnie funkcjonujący system gospodarki odpadami komunalnymi w Warszawie, oparty o selektywną zbiórkę oraz mechaniczno-biologiczną przeróbkę, jest niewystarczający.

Jego podstawową wadą jest niski stopień redukcji ilości odpadów kierowanych na składowisko oraz niewielka ilość odpadów małocennych surowcowo kierowana do odzysku energetycznego.

To natomiast uniemożliwia kompleksowe wypełnienie obowiązków wynikających z wymogów unijnej dyrektywy. Rozbudowa spalarni na Targówku ma stworzyć alternatywę dla obecnego sposobu zagospodarowania odpadów.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP