PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

BGK zdobył 3,4 mld zł na budowę S5 i obwodnicy Warszawy

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
20-07-2015 11:08
BGK zdobył 3,4 mld zł na budowę S5 i obwodnicy Warszawy
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) udzielił Bankowi Gospodarstwa Krajowego (BGK) dwóch kredytów na łączną sumę 3,4 mld zł (800 mln euro), na sfinansowanie budowy obwodnicy Warszawy oraz drogi ekspresowej S5.

Długoterminowy kredyt z EBI w wysokości 550 mln euro umożliwi wybudowanie kilku odcinków drogi ekspresowej S5, prowadzącej od autostrady A1 koło Grudziądza, przez Bydgoszcz do Wrocławia. Łączna długość odcinków drogi ekspresowej sfinansowanych kredytem EBI to 162,5 km i będą one przebiegać pomiędzy miejscowością Nowe Marzy, Bydgoszczą i Mielnem oraz pomiędzy Wronczynem a Radomickiem.
Bank Unii Europejskiej udzielił również długoterminowego kredytu w wysokości 250 mln euro na budowę południowego odcinka obwodnicy Warszawy pomiędzy ulicą Puławską a Lubelską, o długości 18,6 km. Część kredytu od EBI sfinansuje również budowę nowego mostu na Wiśle, który odciąży ruch na ośmiu mostach drogowych w stolicy. Budowa obwodnicy oraz mostu ma na celu usprawnienie ruchu tranzytowego wokół Warszawy.

Oba projekty zaplanowano z myślą o zwiększeniu bezpieczeństwa na drogach i ochronie środowiska naturalnego - zostaną zamontowane ekrany akustyczne, wybudowane przejścia dla zwierząt oraz kanały melioracyjne. Biorąc pod uwagę skalę tych projektów, w okresie budowy przewiduje się znaczny wzrost tymczasowego zatrudnienia.

- Środki finansowe EBI przyczynią się do zmniejszenia zatłoczenia na drogach i skrócenia czasu przejazdów, a tym samym do większej przepustowości, poprawy jakości jazdy i bezpieczeństwa ruchu drogowego. W dłuższym okresie przełoży się to na większą konkurencyjność gospodarki Polski i polepszenie jakości życia jej mieszkańców - powiedział László Baranyay, wiceprezes EBI odpowiedzialny za operacje banku w Polsce.

- BGK już od 11 lat zapewnia profesjonalną obsługę Krajowego Funduszu Drogowego. Do tej pory pomogliśmy dostarczyć płynne finansowanie projektów drogowych o wartości blisko 100 mld zł (ok. 25 mld euro). Część środków pochodzi od partnerów zagranicznych, takich jak EBI, z którym BGK zawarł łącznie z dzisiejszymi 29 umów kredytowych na rzecz KFD o wartości 11,1 mld euro - dodał Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Te projekty są kontynuacją udanej współpracy banku Unii Europejskiej z BGK, jak również z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Współpraca EBI z tymi instytucjami ma na celu poprawę sieci dróg i autostrad w Polsce. BGK, działający w imieniu Krajowego Funduszu Drogowego, jest kredytobiorcą, natomiast GDDKiA - promotorem projektu. Dzięki oferowanym przez EBI konkurencyjnym warunkom finansowania oraz długiemu okresowi spłaty kredytu, Krajowy Fundusz Drogowy będzie mógł skorzystać z niższych kosztów finansowania projektów.

Sektor transportu jest głównym beneficjentem kredytów EBI udzielanych Polsce. Od początku działalności EBI w Polsce w 1990 roku wysokość współfinansowania inwestycji transportowych przez EBI osiągnęła około 40 proc. zobowiązań kredytowych banku na rzecz Polski w tym okresie. W zeszłym roku EBI udzielił kredytów w wysokości ponad 1,8 mld euro na budowę kilku odcinków polskich dróg ekspresowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!



SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


46 400 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP