Bezpieczeństwo pracy - nowy standard

Bezpieczeństwo pracy - nowy standard
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

2017 rok będzie kluczowy do zbudowania nowego klimatu związanego z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy w firmach. Dlaczego? Z końcem roku ma wejść w życie nowy międzynarodowy standard bezpieczeństwa pracy ISO 45001. Zastąpi dotychczas istniejący OHSAS 18001. Jakich zmian należy się spodziewać i jak się do nich przygotować?

Wszystkie normy ISO publikowane po 2013 roku mają mieć jednolitą, dziesięciopunktową strukturę, która nosi nazwę HLS (High Level Structure). Ma obowiązywać taki sam, spójny układ - niezależnie od tego czy dana norma odpowiada za standard jakościowy, środowiskowy czy bezpieczeństwa. Poszczególne rozdziały są ułożone w ten sam sposób, np. rozdział 4 to otoczenie firmy, rozdział 5 to przywództwo, rozdział 6 to szanse i zagrożenia. Pozwala to firmom, zwłaszcza tym posiadającym system zintegrowany z kilku różnych standardów (np.: bezpieczeństwa pracy i jakości), na łatwiejsze zarządzanie.

W nowym ISO 45001 na pewno pojawi się całkowicie nowe wymaganie, którego w OHSAS 18001 nie ma, a mianowicie otoczenie firmy. Wszystkie wymagania w tym zakresie będą bardzo zbliżone do tych występujących w nowych ISO 9001 i 14001. Dojdą tylko te elementy związane z bezpieczeństwem pracy.

Kolejny nowy rozdział będzie dotyczyć przywództwa i tu pojawi się aż 11 wymagań. To pokazuje, że wszystkie nowe standardy przywiązują do roli kierownictwa ogromną wagę.

Ryzyko zawodowe a ryzyko biznesowe

To samo dotyczy rozdziału 6 poświęconego ryzyku. Co prawda OHSAS dość szczegółowo opisywał ryzyko zawodowe, jednak teraz mowa jest o podejmowaniu decyzji na podstawie analizy ryzyka. Szacowanie ryzyka powinno stanowić podstawę do podejmowania wszystkich decyzji, również tych związanych z zapewnieniem bezpieczeństwa pracy. A to będzie powodować, że charakter i rodzaj działań powinien być uzależniony od ryzyka z jakim mamy do czynienia.

Firmy mają być w stanie przewidzieć wszelkie ryzyka na kilka kroków przed ich ewentualnym pojawieniem się. Mają identyfikować i dokumentować zagrożenia i szanse dotyczące przyszłości, by móc prowadzić biznes w sposób bardziej przewidywalny.

Bezpieczeństwo pracy to odpowiedzialność wszystkich

Nowy standard uwypukli fakt, że za bezpieczeństwo pracy odpowiedzialni są wszyscy, ze szczególnym naciskiem na kadrę kierowniczą. Będzie to wymagało mentalnej przebudowy wśród wyższej kadry kierowniczej w bardzo wielu firmach. Najwyższe kierownictwo ma stać się liderem bezpieczeństwa, a nie tylko szefem egzekwującym wykonywanie zadań. Ale to temat na zupełnie inny artykuł.

Druga istotna kwestia to dostrzeżenie konieczności udziału w systemie zarządzania bezpieczeństwem pracy wszystkich osób uczestniczących w procesie pracy: pracowników, kooperantów, dostawców usług, podwykonawców, itp. Chodzi po prostu o to, by wszystkie strony mogły wyrażać swoje zdanie. I ten głos powinien być słyszalny przed podjęciem decyzji. Firmy muszą znaleźć mechanizm, w którym będzie czas na dyskusje i konsultacje w szerszym gronie.

Zdarza się bowiem często, że udział pracowników etatowych w danej firmie, np. budowlanej, stanowi jedynie 10%; reszta personelu to osoby zatrudnione na różnego rodzaju inne umowy niż umowa o pracę. A według nowego standardu wszyscy powinni i mają mieć prawo uczestniczyć w poprawie systemu bezpieczeństwa. Wkrótce w firmach powinno istnieć powszechne przekonanie, że system bezpieczeństwa jest systemem całej firmy, a nie tylko pełnomocnika. Z pewnością będzie to duże, ale i ciekawe wyzwanie dla wielu firm.

Możliwość ograniczania strat

Jednak, niezależnie od ostatecznego kształtu przyszłego ISO 45001, pamiętajmy, że Wszystkie standardy zarządzania nie są listą luźnych pomysłów czy pobożnych życzeń, ale zbiorem najlepszych światowych praktyk. To znaczy, że wiele firm zastosowało te rozwiązania, i dzięki temu udało im się bądź funkcjonować sprawniej, bądź ograniczyć straty. Każde ograniczenie strat daje większą szansę przetrwania w trudnych sytuacjach, które niewątpliwie w każdym biznesie się pojawiają.

Reasumując. Minęło już 10 lat od ostatniej publikacji OHSAS, 13 lat od publikacji polskiej normy PN-N-18001. W tym czasie na świecie w metodach zarządzania, w tym zarządzania bezpieczeństwem i zdrowiem w pracy też zmieniło się dostatecznie dużo, by najlepsze praktyki dostosować do tego, co przyniosło nam życie. Stąd też konieczność dokonania weryfikacji standardu.

Autor:
Zbigniew Wąsik
Audytor wiodący systemu bezpieczeństwa pracy
DNV GL Business Assurance
e-mail: zbigniew.stanislaw.wasik@dnvgl.com
tel. +48 664 012 149
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezpieczeństwo pracy - nowy standard

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!