Bezpieczeństwo na krawędzi

Bezpieczeństwo na krawędzi
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Kluczem do bezpieczeństwa pracy, szczególnie na wysokości, jest przestrzeganie procedur przy zachowaniu maksymalnej ostrożności oraz stosowanie odpowiedniego sprzętu zabezpieczającego. Istnieją jednak sytuacje graniczne, gdzie nawet najlepszy sprzęt pozostaje wystawiony na solidną próbę. Co zrobić, aby życie i zdrowie pracownika nie znalazło się, także zupełnie dosłownie, na krawędzi?

Praca na wysokości zawsze niesie ze sobą ryzyko niebezpiecznego upadku. W celu zminimalizowania zagrożenia przepisy i instrukcje BHP jasno określają, że pracownik podejmujący się pracy na wysokości powinien mieć uprawnienia, przejść odpowiedni instruktaż i być wyposażony w profesjonalny sprzęt ochronny i zabezpieczający przed upadkiem. Co więcej, miejsce wykonywania pracy na wysokości powinno być odpowiednio oznakowane i zabezpieczone przed dostępem innych osób. Jednak nawet jeżeli wszystko wydaje się doskonale przygotowane, na miejscu pracy mogą wystąpić niespodziewane okoliczności mogące być przyczyną ekstremalnych sytuacji, gdy np. lina zabezpieczająca zostanie przecięta przez ostrą krawędź.

Organizacje testujące i certyfikujące sprzęty BHP na całym świecie sklasyfikowały dwa specyficzne środowiska, w których istnieje ryzyko przecięcia, postrzępienia lub innego uszkodzenia liny. Dotyczy to pracy w pobliżu tzw. krawędzi ostrych i czołowych. Krawędź ostra to taka, z którą wiążę się niebezpieczeństwo przecięcia liny asekuracyjnej pracownika. Na dodatek, krawędzie ostre budynków są często jednocześnie tzw. krawędziami czołowymi. Doskonałym przykładem może być tu montaż pokrycia dachowego, gdy system ochrony przed upadkiem zakotwiczony jest na poziomie stóp instalatora. Odsuwając się od punktu kotwiczącego, pracownik może wypaść poza krawędź budynku.

Podczas pracy na wysokości przy krawędziach ostrych możliwość przecięcia liny stanowi podstawowe zagrożenie. Istnieje także szereg niebezpieczeństw ściśle powiązanych, takich jak zwiększona odległość spadania przy zakotwiczeniu na poziomie stóp czy opóźnione rozpoczęcie blokowania upadku przez urządzenie samohamowne. Jeżeli w momencie upadku lina asekuracyjna nie jest ustawiona pod kątem prostym w stosunku do krawędzi, istnieje niebezpieczeństwo, że pracownik po upadku będzie kołysał się niczym wahadło. Możemy sobie wyobrazić jak wielkie jest to zagrożenie życia, gdy niewystarczająco mocna lina przesuwa się po ostrej krawędzi.

- Możemy podjąć pewne kroki, aby ograniczyć ryzyko podczas pracy przy ostrych krawędziach m.in. poprzez używanie amortyzator energii w połączeniu ze standardowym urządzeniem samohamownym, zabezpieczanie krawędzi materiałami ograniczającymi tarcie oraz podwyższanie punktów kotwiczących. Jednak urządzenia samohamowne oraz liny asekuracyjne muszą spełniać wyśrubowane kryteria, gdyż w innym przypadku liny asekuracyjne, których nie zaprojektowano specjalnie z myślą o kotwiczeniu na poziomie stóp, generują siły, które znacznie przekraczają akceptowalne normy i są bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia pracowników - powiedział Tomasz Opioła, Market Development Manager z Działu Bezpieczeństwa Pracy 3M Poland- Komponenty systemu do pracy przy ostrych i czołowych krawędziach właśnie z tej przyczyny musza współdziałać ze sobą w celu pochłaniania energii tak, aby ograniczyć siłę zatrzymującą do najwyżej 408 kg - dodał.

Produkty oferowane przez firmę 3M nie tylko spełniają wyśrubowane normy, ale co istotne, powstały z uwzględnieniem do specyficznych potrzeb osób, które pracują w tak nietypowych warunkach jak praca przy krawędzi. Warto pamiętać, że dobór sprzętu powinien być uzależniony od rodzaju kąta krawędzi, który oznacza się określonymi standardami. W przypadku standardu CE EN:360:2012 VG11.54 Typ B mówimy o bardzo ostrym kącie krawędzi (0 mm) - najlepszym rozwiązaniem jest wówczas zastosowanie sprzętu takiego jak, nagrodzone statuetką TOPBUILDER, urządzenie samohamowne Nano-Lok EDGE z liną galwanizowaną stalową. Zaś standard CE EN360:2012 VG11.60 Typ A oznacza, iż mamy do czynienia z ostrym kątem krawędzi (0,5 mm). Wówczas skorzystać można z większej liczby rozwiązań, w tym m.in. urządzeń samohamownych REBEL, które są testowane krawędziowo, amortyzatorów PROTECTA lub urządzeń samohamownych Nano-Loki EDGE z taśmą Dyneema®. Niezbędnym elementem zabezpieczenia są również szelki i uprzęże DBI-Sala, które z jednej strony niezawodnie chronią przed upadkiem z wysokości, a z drugiej zapewniają pełną swobodę ruchów i wygodę pracy. przy krawędziach. Szybkoaktywujący się układ hamujący ogranicza przestrzeń upadku ze zmniejszonymi siłami powstrzymującymi spadanie.

Poza sprzętem odpowiedniej, wysokiej jakości, należy również stale szkolić pracowników i przypominać im o konieczność korzystania z środków ochrony indywidualnej, aby nie narażać się na niepotrzebne ryzyko.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Bezpieczeństwo na krawędzi

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!