PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bez kryterium najniższej ceny w zamówieniach publicznych?

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
07-05-2013 17:42

Ograniczenie kryterium najniższej ceny, jako jedynego kryterium w zamówieniach publicznych - zakłada projekt nowelizacji Prawa zamówień publicznych autorstwa posłów Ruchu Palikota. Prezes Urzędu Zamówień Publicznych ma zastrzeżenia do propozycji posłów, ale ostatecznie sejmowa podkomisja spróbuje znaleźć kompromisowe rozwiązanie.

Ruch Palikota proponuje, aby w zamówieniach udzielanych w trybie przetargu ograniczonego i nieograniczonego cena mogła być jedynym kryterium wyłącznie, wtedy gdy pozostałe kryteria zostały już wcześniej określone o opisie zamówienia. Powinny one być określone w taki sposób, że spełnienie kryteriów zapewni jego realizację w najwyższym możliwym standardzie - powiedział poseł Jerzy Borkowski (Ruch Palikota) podczas pierwszego czytania projektu nowelizacji ustawy Prawo zamówień publicznych na posiedzeniu sejmowej Komisji Gospodarki.
Poseł wymienił cztery argumenty przemawiające za ograniczeniem kryterium ceny w zamówieniach publicznych. - Zapewnienie jakości wykonania zamówienia, uniknięcie poważnych zaniedbań przy realizacji inwestycji, zapewnienie interesów podwykonawców. Wiadomo, że w skrajnych sytuacja zdarza się, że wykonawcy w oparciu o kryterium najniższej ceny ogłaszali bankructwa w trakcie realizacji oraz nie wypłacali pieniędzy podwykonawcom. Czwartym argumentem jest unikniecie strat finansowych. To ważny argument, bo paradoksalnie wybór oferty w oparciu o kryterium najniższej ceny może wiązać się z większym obciążeniem budżetu państw. W przypadku bankructw wykonawców konieczne jest rozpisanie nowego przetargu co generuje dodatkowe koszty - argumentował Jerzy Borkowski.

Poseł zacytował raport NIK oceniający zamówienia z lat 2008-2011, z którego wynika, że GDDKiA ponosi odpowiedzialność m.in. upadek firmy Covec i Dolnośląskich Surowców Skalnych. - Najważniejszym błędem przy przetargach było uznanie za najważniejsze kryterium ceny. Świadome tego firmy budowlane składały oferty poniżej realnych kosztów budowy. Te oferty były często nierzetelnie weryfikowane przez urzędników - dodał.

W uzasadnieniu projektu czytamy również, że metod wyboru oferty wyłącznie w oparciu o kryterium najniższej ceny ma oczywiście swoich zwolenników. Podkreślają oni, iż przyjęcie tej metody eliminuje jakiekolwiek elementy uznaniowości przy wyborze oferty. Jako argument na rzecz stosowania wyłącznie kryterium najniższej ceny podaje się także przejrzystość tej metody.

- Zamawiający zmuszony jest bowiem wybrać ofertę tego wykonawcy, który przedstawi ofertę najniższą cenowo i tym samym w praktyce wyeliminowana jest możliwość, iż pojawi się podejrzenie, że zamówienie zostało udzielone na skutek przyjęcia niedozwolonej korzyści majątkowej przez zamawiającego. Zamawiający może bowiem w łatwy sposób wykazać dlaczego wybrał tę, a nie inną ofertę - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

KOMENTARZE (16)
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


33 719 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP