XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Będzie więcej gruntów pod inwestycje w budownictwie

Będzie więcej gruntów pod inwestycje w budownictwie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Agencja Nieruchomości Rolnych straci prawo pierwokupu w przypadku sprzedaży gruntów rolnych o powierzchni poniżej 1 ha. Takie rozwiązanie zwolni grunty pod inwestycje w budownictwie.

Rada Ministrów zajmowała się we wtorek projektem zmian w ustawie o kształtowaniu ustroju rolnego oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2003 r. nr 64, poz. 592). Celem zmian jest uporządkowanie systemu obrotu ziemią rolniczą Wśród proponowanych zmian jest również przepis odbierający Agencji Nieruchomości Rolnych prawo pierwokupu w stosunku do gruntów poniżej 1 ha - informuje "Gazeta Prawna".

- Nowe przepisy przewidują, że Agencja Nieruchomości Rolnych będzie miała prawo do pierwokupu gruntów rolnych o powierzchni nie mniejszej niż 1 ha. Obecnie Agencja może kupować również nieruchomości rolne poniżej 1 ha. Obrót tak niewielkimi parcelami nie wpływa na poprawę struktury agrarnej kraju. Angażuje natomiast Agencję w liczne działania biurokratyczne, utrudniając koncentrację na obrocie większymi nieruchomościami - wyjaśnia w dzienniku Jan Bielański, dyrektor departamentu gospodarki ziemią w Ministerstwie Rolnictwa.

Agencja z obecnego prawa korzysta bardzo rzadko.

Możliwość zablokowania przez urzędników Agencji sprzedaży gruntów powstrzymuje przedsiębiorstwa budowlane, a także prywatnych inwestorów przed zawieraniem umowy. Dla inwestorów dodatkowym utrudnieniem jest także brak aktualnych planów zagospodarowania oraz fakt, że nawet nieruchomości znajdujące się w granicach dużych aglomeracji miejskich sklasyfikowane są jako grunty rolne - wyjaśnia "GP".

Jak wynika z informacji uzyskanych przez dziennik z Agencji Nieruchomości Rolnych, od wejścia w życie ustawy, czyli od 16 lipca 2003 r., do końca września 2007 r. do Agencji wpłynęło ponadto 380 tys. umów przenoszących własność nieruchomości rolnych. Agencja skorzystała jedynie w 451 przypadkach z prawa pierwokupu.

- Tak więc Agencja skorzystała z prawa pierwokupu w około 0,12 proc. transakcji. Nie jest to wiele, ale dla potencjalnego nabywcy nieruchomości rolnej pierwokup wprowadza do transakcji niepotrzebną niepewność, wydłużenie transakcji w czasie i ryzyko poniesienia kosztów związanych z nabyciem nieruchomości - mówi Renata Sobolewska, partner w kancelarii Chłopecki, Sobolewska i Wspólnicy.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Będzie więcej gruntów pod inwestycje w budownictwie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!