PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Bardziej życiowe nowe prawo zamówień publicznych

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
07-03-2012 17:55
Bardziej życiowe nowe prawo zamówień publicznych
fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Zmienione dyrektywy unijne oraz opinie różnych środowisk, w tym budowlanych, są powodem nowelizacji ustawy prawo zamówień publicznych – powiedział Jacek Sadowy, prezes Urzędu Zamówień Publicznych.

Był on gościem konferencji „Ograniczenia inwestycyjne w budżecie państwa na lata 2013-2020” a potencjał wykonawczy firm budowlanych”, jakie zorganizował w Warszawie Polski Związek Pracodawców Budownictwa.
Patrz też: GDDKiA zmieni warunki przetargów

Obecne przepisy o zamówieniach publicznych mają kilka zalet, ale i wad.

Powołując się na analizy Komisji Europejskiej, do zalet szef UZP zaliczył: przejrzystość procedur, szybkość udzielanych zamówień publicznych (w Europejskim Obszarze Gospodarczym zajmujemy trzecie miejsce, za Łotwą i Lichtensteinem) oraz niskie koszty przygotowania i prowadzenia postępowania przetargowego.

Słabością procesów zamówień publicznych są: brak dialogu inwestora z wykonawca, niska innowacyjność zamówień oraz niska liczba ofert składanych w postępowaniu o dostawy i usługi (do połowy tych ostatnich zgłosił się w ub.roku tylko jeden oferent).

Jak przypomniał prezes Sadowy, już w czerwcu ub.roku Komitet Stały RM zaaprobował zmiany w ustawie o zamówieniach publicznych. Proponuje się w nim np. wprowadzenie dialogu technicznego z potencjalnymi wykonawcami, w celu zmniejszenia skali ryzyka i problemów realizacji, wprowadzenie systemu kwalifikacji wykonawców w zamówieniach sektorowych (np. w budownictwie energetycznym, górniczym, kolejowym) oraz wprowadzenie zasad traktatowych – np. przejrzystości i transparentności - w tzw. podprogowych zamówieniach, tj. o wartości do 5 mln euro.

- Te korekty wynikają z dyrektyw UE, lecz UZP dostrzega potrzebę głębszych zmian przepisów, uwzględniających m.in. opinie przedsiębiorców – powiedział Sadowy.

Pod obrady zespołu ds. programowania prac rządu UZP zgłosił już propozycję nowych uregulowań w czterech obszarach.

Po pierwsze, chodzi o usunięcie barier w systemie zamówień publicznych. Przejawem tego ma być wymóg składania oświadczeń do wniosków przetargowych, a nie zaświadczeń; te ostatnie będą wymagane tylko od zwycięskiego oferenta. UZP proponuje rezygnację z przepadku wadium tych wykonawców, którzy nie uzupełnili dokumentów w procesie przetargowym. Oferentom będą zwracane plany, próbki, wzoru i rysunki. Oferty i dokumenty w pewnych przypadkach będzie można składać wyłącznie w innym języku, niż polski.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 295 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP