PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Banki i ubezpieczyciele przejmują prekwalifikację budowlańców

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
11-04-2013 09:48
Banki i ubezpieczyciele przejmują prekwalifikację budowlańców
Fot. Fotolia

Banki oraz ubezpieczyciele boleśnie odczuli kryzys w polskim budownictwie. Nauczone tymi doświadczeniami - w sytuacji, gdy w zamówieniach publicznych wciąż dominuje wyłącznie kryterium najniższej ceny - w coraz większym stopniu to one zaczynają dokonywać prekwalifikacji wykonawców.

- Wydarzenia, jakie rozegrały się w drugiej połowie ubiegłego roku na rynku budownictwa drogowego i infrastrukturalnego, i jakie cały czas dzieją się na naszych oczach, spowodowały znaczne ograniczenie apetytu na ryzyko zabezpieczania kontraktów przez rynki finansowe - ocenił dla portalu wnp.pl Krzysztof Mleczak, wiceprezes exito Broker.
Podkreślił, że zaufanie banków i ubezpieczycieli jako gwarantów należytego wykonania kontraktów zostało naruszone w stopniu determinującym zmiany procedur i zasad oceny ryzyka dla firm budowlanych i kontraktów z tego segmentu.

- Upadłości wielkich firm budowlanych, problemy płynnościowe, a także spektakularne zejścia z kontraktów, stały się przyczyną uruchomienia strumienia wezwań z gwarancji, co bardzo mocno odczuły szczególnie zakłady ubezpieczeń występujące w charakterze gwaranta tych kontraktów - zaznaczył Mleczak.

- Niewystarczający, jak się okazało poziom zabezpieczeń i skumulowana ekspozycja, a w ślad za tym konieczność utworzenia rezerw, które w konsekwencji istotnie zaważyły na wynikach rynku ubezpieczeniowego, stały się główną przyczyną ograniczenia akcji gwarancyjnej ubezpieczycieli. Co gorsza, nie wiadomo czy strumień wezwań z gwarancji już się skończył, czy też najbliższe tygodnie i miesiące pokażą, że tkwimy jednak w znacznie dłuższym nurcie korekty - stwierdził.

Wiceprezes dodał, że konsekwencje ograniczenia dostępu do gwarancji ubezpieczeniowych są także efektem mniejszego zaufania rynków reasekuracyjnych do polskich podmiotów branży budowlanej, a także oczekiwania na wyniki restrukturyzacji sektora w aspekcie finansowym, jak i portfelowym.

- Niebagatelny wpływ maja również rozstrzygane przetargi, gdzie oferty konsorcjów w dalszym ciągu istotnie odbiegają in minus od kosztorysów zamawiających. Te wszystkie aspekty załamania na rynku gwarancyjnym, skłaniają do poważnej dyskusji nad poszukiwaniem obecnych i przyszłych możliwości pozyskania gwarancji - powiedział Mleczak.

Wskazał, że podstawowym, pozafinansowym oczekiwaniem ubezpieczycieli jest poszerzenie zbioru zabezpieczeń dla gwarancji.

- Nie jest bowiem tajemnicą, że w zestawieniu z zabezpieczeniami do gwarancji bankowych, ci pierwsi nie wymagali szczególnych zabezpieczeń poza standardowym wekslem i poddaniu się rygorom art. 777 k.p.c. dostęp do lokat i cesji z należności, listy korporacyjne, czy aktywa trwałe pozostawały poza zasięgiem ubezpieczycieli. W obecnej sytuacji należy być przygotowanym na udostępnienie tych zabezpieczeń wszystkim gwarantom, w tym ubezpieczycielom - ocenił Mleczak.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


40 504 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 330 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP