XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Apel do Tuska o reformę gospodarki przestrzennej

Apel do Tuska o reformę gospodarki przestrzennej
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Przedstawiciele sześciu organizacji i instytucji skupiających przedsiębiorców i urbanistów zwrócili się z apelem do kandydata na premiera Donalda Tuska o przeprowadzenie kompleksowej reformy systemu gospodarki przestrzennej.

Autorzy apelu wymieniają problemy i wady polskiej gospodarki przestrzennej. Należy do nich m.in. rozpraszanie zabudowy i zabudowywanie nieuzbrojonych terenów podmiejskich przy niewykorzystaniu uzbrojonych terenów miejskich. Zdaniem przedsiębiorców, podnosi to koszty rozbudowy infrastruktury i funkcjonowania miast i powoduje dewastację przyrody.

W apelu zwrócono także uwagę, że sieć dróg i transport publiczny są niedostosowane do rozwoju zabudowy mieszkaniowej i przemysłowej, co pogłębia problemy komunikacyjne, utrudnia funkcjonowanie rynku pracy i podnosi koszty prowadzenia działalności gospodarczej.

Budownictwo mieszkaniowe cierpi na brak uzbrojonych terenów, brakuje też planów zagospodarowania przestrzennego, powiązanych z planami rozwoju infrastruktury - podkreślają przedsiębiorcy.

Ich zdaniem, rozwiązanie tych problemów wymaga kompleksowej reformy systemu gospodarki przestrzennej.

Jak wskazują, należy wyraźnie rozdzielić prawo własności nieruchomości od prawa do zmiany sposobu jej użytkowania oraz stworzyć system formułowania i wdrażania polityki przestrzennej państwa na poziomie regionalnym i lokalnym.

Należy też ułatwić gminom uchwalanie planów zagospodarowania przestrzennego, uregulowanie praw własności i reparcelację gruntów. Trzeba też wyposażyć gminy w instrumenty finansowe umożliwiające realizację planów, przy tym jednocześnie nałożyć na władze gminne sankcje za niewywiązanie się z obowiązku planistycznego.

Autorzy apelu postulują również powiązanie planowania przestrzennego w gminie z planowaniem potrzeb terenowych oraz planami rozbudowy infrastruktury i wprowadzenie obowiązku realizacji zaplanowanego uzbrojenia.

Ich zdaniem, konieczne jest również wprowadzenie standardów urbanistycznych, obejmujących warunki zagospodarowania i zabudowy terenów, gwarantujące mieszkańcom miast właściwe warunki życia.

Pod apelem podpisali się: prezydent PKPP Lewiatan Henryka Bochniarz, prezes Związku Miast Polskich Ryszard Grobelny, przewodniczący Głównej Komisji Urbanistyczno-Architektonicznej Adam Kowalewski, przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju PAN Tadeusz Markowski, prezes Fundacji Rozwoju Demokracji Lokalnej Jerzy Regulski, przewodniczący Rady do spraw Autostrad Wojciech Suchorzewski.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Apel do Tuska o reformę gospodarki przestrzennej

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!