Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alstom zaskoczony stanowiskiem PGE ws. referencji za Bełchatów

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
20-01-2012 17:36
Alstom zaskoczony stanowiskiem PGE ws. referencji za Bełchatów
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Z zaskoczeniem przyjęliśmy informację o zakwestionowaniu wystawionych przez PGE na rzecz Alstom Power referencji, związanych z budową bloku energetycznego w Bełchatowie - czytamy w stanowisku przesłanym do redakcji wnp.pl przez dyrektor ds. komunikacji Alstom w Polsce, Dorotę Januszkiewicz.

Wczoraj, 19 stycznia, dyrektor Elektrowni Bełchatów, Tadeusz Banasiak, złożył rezygnację. Wcześniej wbrew woli i bez wiedzy zarządu PGE GiEK udzielił konsorcjum spółek Alstom referencji za budowę nowego bloku 858 MW w Bełchatowie. Referencje te zostały wykorzystane przez Alstom w niedawnym postępowaniu odwoławczym, dotyczącym budowy bloku w Elektrowni Ostrołęka.
Czytaj: PGE: dymisja za udzielenie Alstomowi referencji za Bełchatów

W komunikacie PGE GiEK podała, że przekazała Alstomowi informację o tym, iż nie wyraża zgody na dalsze posługiwanie się w celach biznesowych, handlowych lub jakichkolwiek innych referencjami, których treść pozostaje w sprzeczności ze stanem faktycznym.

W komunikacie podkreślono również, że Alstom przekazał do eksploatacji blok 858 MW 30 września 2011 r. - z pięciomiesięcznym opóźnieniem - a w układach technologicznych bloku stwierdzono występowanie wielu wad i usterek, które nie zostały usunięte w terminie do 30 września 2011 r.

W stanowisku Alstomu, przesłanym wnp.pl przez Januszkiewicz, spółka zaznacza, że we wrześniu 2011 r. PGE uzyskało pozwolenie na użytkowanie bloku w Bełchatowie, będące jednoznacznym potwierdzeniem prawidłowego i zgodnego ze sztuką budowlaną wykonania zamówienia objętego kontraktem, umożliwiającego komercyjne użytkowanie bloku.

- Od momentu uzyskania pozwolenia blok w Bełchatowie jest w ciągłej eksploatacji, uzyskując zakładane parametry i produkuje energię elektryczną, zapewniając PGE odpowiednie przychody z tego tytułu. Dla przedsięwzięcia infrastrukturalnego o tak wielkiej skali jest naturalnym, że występują usterki podlegające usuwaniu w okresie gwarancji jakości, które nie wpływają jednak na możliwość eksploatowania bloku zgodnie z jego gospodarczym przeznaczeniem - czytamy w stanowisku.

- Zgodnie z wcześniej podawanymi komunikatami, kwestia opóźnień w realizacji bloku w Bełchatowie, za które odpowiedzialność ponosi również jeden z naszych głównych podwykonawców - firma Rafako, była przedmiotem szczegółowych rozmów z PGE i zakończyła się podpisaniem w dniu 22 grudnia 2011 r. stosownej ugody. Warunki ugody w pełni zaspokajają roszczenia PGE w tym zakresie, a Alstom realizuje postanowienia tej ugody. W związku z powyższym zamierzamy zwrócić się do PGE, aby wyjaśnić powstałą sytuację w drodze bezpośrednich rozmów - czytamy również.

NA GIEŁDZIE

KOMENTARZE (21)

PGE [PGE]

kurs:

10.23 PLN -0.07 (-0.68%)

Notowania | Analiza techniczna

SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP