Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alstom żąda od Rafako 135 mln zł za kontrakt w Bełchatowie

Autor: wnp.pl (TE)
21-12-2011 05:48
Alstom żąda od Rafako 135 mln zł za kontrakt w Bełchatowie
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Alstom żąda od Rafako wypłaty blisko 135 mln zł z gwarancji bankowych kontraktu dotyczącego budowy bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów - poinformowało Rafako w komunikacie opublikowanym we wtorek późnym wieczorem. Spółka z Raciborza uznaje te roszczenia za bezzasadne.

Rafako 19 grudnia otrzymało od banku BGŻ zawiadomienie o wpłynięciu żądania Alstom Power wypłaty środków z gwarancji bankowych, które zostały ustanowione zgodnie z umową z 19 listopada 2003 r. W jej ramach Rafako miało dostarczyć dla konsorcjum spółek Alstom kocioł oraz instalację odsiarczania spalin dla bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, którego Alstom był generalnym wykonawcą.
Pod koniec listopada PGE wystawiła Alstomowi notę obciążeniową za nieterminową realizację tego bloku. Za oddanie inwestycji z pięciomiesięcznym opóźnieniem PGE domaga się ponad 257 mln zł oraz 44 mln euro. Oddanie bloku do użytku miało nastąpić w dniu 30 kwietnia 2011 r. Finalnie doszło do tego 28 września 2011 r. Łączna wartość inwestycji w Bełchatowie wyniosła ok. miliarda euro.

Rafako podało w komunikacie, że Alstom odrzucił żądanie PGE, po czym wezwał BGŻ do wypłaty środków z gwarancji bankowych, które są ważne do października 2013 r. W opinii spółki z Raciborza, w ten sposób Alstom próbuje przenieść roszczenia PGE na Rafako.

Z zawiadomienia banku wynika, że BGŻ zamierza w ciągu pięciu dni bankowych dokonać na rzecz Alstom Power wypłaty blisko 135 mln zł. Jednocześnie BGŻ zażądał, aby w tym czasie Rafako zgromadziło te środki na rachunku bankowym.

Zdaniem władz Rafako, nie ma uzasadnionych podstaw do wypłaty środków z gwarancji bankowych.

- W pierwszym rzędzie emitent kwestionuje obowiązek zapłaty zobowiązania z tytułu nałożonych kar umownych przez Alstom Power oraz Alstom Power Systems w sytuacji, w której podmioty te nie dokonały zapłaty z tytułu swojego zobowiązania na rzecz zamawiającego i kwestionują jego zasadność - napisano w komunikacie raciborskiej spółki.

- Emitent kwestionuje również okoliczności wskazane przez spółki Alstom, tj. wskazywane opóźnienie emitenta w wykonywaniu swojego zakresu prac. Zdaniem emitenta na podstawie umowy łączącej go ze spółkami Alstom brak jest podstaw do przypisania emitentowi opóźnień wskazanych ze strony tych spółek - podsumowano.

Również we wtorek PGE poinformowało o oddaleniu w całości protestu Alstomu od decyzji o wyborze konsorcjum Rafako (lider), Polimeksu-Mostostalu i Mostostalu Warszawa do budowy nowych bloków w Elektrowni Opole. Wartość tego zlecenia opiewa na 9,4 mld zł netto.

Czytaj:
Protest Alstomu ws. wyboru wykonawcy bloków w Opolu oddalonySUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


45 151 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP