PARTNERZY PORTALU partner portalu wnp.pl
partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alstom wybuduje instalację odsiarczania dla PGE

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
17-12-2013 15:16
Alstom wybuduje instalację odsiarczania dla PGE
Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Alstom Power podpisał z PGE GiEK kontrakt na budowę instalacji odsiarczania w ZEC Bydgoszcz. Inwestycja ma zostać oddana do użytku do połowy listopada 2015 r.

Oferty w przetargu otwarto pod koniec września. Jako kryterium wyboru przyjęto najniższą cenę. Najtańszą złożył Alstom Power, który wycenił swoje usługi na 73,61 mln zł brutto wobec budżetu inwestora w wysokości 86,1 mln zł brutto.

Pozostałe złożyły konsorcjum Rafako i ukraińskiej spółki DEMZ Engineering (95,5 mln zł brutto) oraz do niemieckiej firmy Lab (109,47 mln zł brutto).

Oferta konsorcjum Rafako została odrzucona, gdyż nie była zgodna z treścią SIWZ, m.in. w zakresie schematu kanałów spalin, a także z powodu braku informacji nt. sorbentu oraz zużycia energii przez elementy IOS. Natomiast spółka Lab została wykluczona, gdyż nie udokumentowała, że spełnia warunki udziału w przetargu.

Zamówienie obejmuje zaprojektowanie, dostawę, montaż, przeprowadzenie ruchu próbnego oraz przekazanie do eksploatacji instalacji odsiarczania spalin gwarantującej uzyskanie stężenia SO2 w spalinach odsiarczonych poniżej 200 mg/Nm3.

Instalacja ma mieć przepustowość strumienia spalin od 160 000 do 340 000 Nm3/h. Zadanie przewiduje wykonanie wszelkich usług, dostaw i robót towarzyszących według formuły „zaprojektuj-wybuduj-uruchom”.

W komunikacie PGE GiEK podała, że instalacja będzie oparta na technologii pół-suchego odsiarczania spalin metodą NID, która jest „jednym z najbardziej zaawansowanych rozwiązań dostępnych obecnie na rynku, gwarantującym wysoką skuteczność redukcji emisji zarówno w zakresie odsiarczania spalin jak i pyłów”.

Spółka dodała, że instalacje NID zostały z powodzeniem zastosowane w obiektach energetyki zawodowej w mocy przekraczającej 12 GW jak również w 120 obiektach związanych z sektorami przemysłowymi takimi jak spalarnie śmieci czy huty stali.

- Oferowana przez Alstom technologia NID, oparta na wapnie palonym jako reagencie, wykorzystuje najnowocześniejszy filtr workowy pełniący rolę odpylacza, kompaktowy reaktor oraz zintegrowany mieszalnik-nawilżacz - podała PGE GiEK.

Cytowany w komunikacie Ryszard Popowski, dyrektor Zespołu Elektrociepłowni Bydgoszcz, podkreślił, że instalacja pozwoli uzyskać trwałe i pewne ograniczenie emisji SO2 i pyłu do poziomu określonego w Dyrektywie IED.

Jednocześnie realizacja tego projektu ma umożliwić dalszą eksploatację kotłów parowych K3 i K4 oraz zapewnić pokrycie bilansu ciepła dla odbiorców komunalnych i przemysłowych w Bydgoszczy po 2015 r.

Obecna moc elektryczna brutto zainstalowana w ZEC Bydgoszcz wynosi 252 MW, a moc osiągalna cieplna - 866 MW. ZEC zaspokaja ok. 70 proc. potrzeb ciepłowniczych miasta oraz ok. 60 proc. ich zapotrzebowania na energię elektryczną.

Tomasz Elżbieciak
SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


54 944 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 262 620 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 639 ofert w bazie

2 781 800 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP