XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

Alstom w rękach GE już w 2015 r.?

Alstom w rękach GE już w 2015 r.?
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

GE poinformowało 30 kwietnia br. o złożeniu oferty zakupu od francuskiego konglomeratu Alstom działów energetyki cieplnej, odnawialnej oraz działu sieci przesyłowej za 13,5 miliarda dolarów w gotówce.

GE zapewnia, że zarząd Alstomu pozytywnie odniósł się do oferty i powołał komitet złożony z niezależnych dyrektorów w celu jej analizy do 2 czerwca br. Przewiduje się, że transakcja zostanie sfinalizowana w 2015 r.

Prezes GE Jeff Immelt powiedział, że transakcja pozwoliłaby znacząco zwiększyć skalę działalności GE w rosnącym rynku wytwarzania energii. Rynek ten jest “istotą przyszłości” GE i tym segmentem przemysłu, który zapewni firmie szybszy wzrost i wyższe marże.

Z kolei prezes Alstomu Patrick Kron skomentował, że “połączenie wielu komplementarnych działów Alstomu i GE przyczyni się do powstania bardziej konkurencyjnego podmiotu, lepiej spełniającego potrzeby klientów”. Dodał też, że transakcja pozwoli Alstomowi jako niezależnej firmie rozszerzyć działalność w segmencie transportowym.

GE spodziewa się, że szybkie połączenie pozwoli wygenerować ponad 1,2 miliarda USD rocznie przez okres 5 lat. Pozytywne efekty transakcji będą też natychmiast odczuwalne dla akcjonariuszy GE.

Wcześniej złożenie Francuzom oferty zapowiedział niemiecki Siemens, stawiając jednak pewne warunki. Jak informuje agencja dpa, Siemens wystąpił o rozmowy z członkami kierownictwa Alstomu i o udostępnienie mu na cztery tygodnie danych firmy. Dopiero potem chce wystąpić z konkretną propozycją. Francuski koncern zapewnił w środę, że Niemcy otrzymają dostęp do potrzebnych im informacji.

Rada nadzorcza Alstomu ma przeanalizować ofertę GE do końca maja. Szef francuskiego koncernu Patrick Kron powiedział, że współpraca z Amerykanami może doprowadzić do powstania bardziej konkurencyjnego przedsiębiorstwa. Pozostała część francuskiego koncernu miałaby się skoncentrować na branży transportowej; Alstom jest m.in. producentem szybkich pociągów TGV.

Agencja dpa pisze, że Siemens jest gotów przekazać Alstomowi swą branżę kolejową - budowę szybkich pociągów ICE i lokomotyw, jeśli w zamian będzie mógł przejąć od francuskiego koncernu jego branżę energetyczną - elektrownie, odnawialne źródła energii, linie przesyłowe. Wartość interesujących Siemensa części Alstomu szacuje się na 10-11 mld euro.

Według dpa rząd francuski jest krytycznie nastawiony do przejęcia koncernu Alstom przez GE, ponieważ obawia się o miejsca pracy i o lokalizację ośrodków decyzyjnych. Z kolei szef Alstomu Patrick Kron jest uważany za przeciwnika kontraktu z Niemcami. W przeszłości - przypomina dpa - ewentualne połączenie Alstomu z Siemensem nazwał potworem z Loch Ness.

Eksperci są zdania, że pozostawiony sam sobie Alstom praktycznie nie miałby szans utrzymania się na rynku światowym. Krytycy zarzucają głównemu akcjonariuszowi Alstomu - Martinowi Bouyguesowi, szefowi koncernu Bouygues, że nie umożliwił wystarczająco wielkich inwestycji. Alstom jest "za mały i zbyt europejski" - cytuje dpa opinię analityków.

Dpa zwraca uwagę, że w ostatnich miesiącach Alstom potajemnie negocjował z GE ewentualne przejęcie. Gdy wyszło to na jaw, rząd francuski zareagował oburzeniem i dał do zrozumienia, że preferuje Siemensa.

Amerykańskie i francuskie media wyrażają jednak opinię, że Alstom skłania się ku General Electric, choć szanse Siemensa nie są jeszcze przekreślone.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Alstom w rękach GE już w 2015 r.?

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!