Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alstom: portfel topnieje, zwłaszcza w energetyce konwencjonalnej

Autor: wnp.pl (Tomasz Elżbieciak)
23-01-2014 21:02
Alstom: portfel topnieje, zwłaszcza w energetyce konwencjonalnej
fot. PTWP

Alstom po trzech kwartałach bieżącego roku budżetowego odnotował dwucyfrowy spadek nowych zamówień. Znaczący wpływ na wyniki grupy w dalszych okresach ma mieć słaba koniunktura w energetyce konwencjonalnej.

W trzecim kwartale roku budżetowego 2013/2014 (od 1 października do 31 grudnia 2013 r.), Alstom pozyskał zlecenia o wartości 5,6 mld euro, co oznacza spadek o 11 proc. w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku.
W sumie po trzech kwartałach bieżącego roku budżetowego (od 1 kwietnia do 31 grudnia 2013 r.) Alstom zakontraktował zamówienia na kwotę 15,1 mld euro - o 12 proc. mniej niż rok wcześniej.

Natomiast przychody grupy po trzech kwartałach wyniosły 14,5 mld euro i były wyższe o 3 proc. Na koniec 2013 r. portfel zamówień grupy Alstom opiewał na 51 mld euro.

Jakie rezultaty Alstom odniósł w poszczególnych sektorach działalności po trzech kwartałach?

Z informacji przekazanych przez koncern wynika, że grupa odnotowała spadek zamówień w energetyce konwencjonalnej o 16 proc. - do 5,3 mld euro. Natomiast przychody w tym sektorze wzrosły o 2 proc. - do 6,4 mld euro.

Duży wzrost zamówień grupa odnotowała w segmencie OZE - o 50 proc. - do 1,8 mld euro. Przychody wzrosły tymczasem o 5 proc. - do 1,2 mld zł. W sektorze przesyłu i dystrybucji energii elektrycznej zamówienia Alstomu spadły o 27 proc. - do 2,3 mld euro, a przychody wzrosły o 7 proc. - do 2,7 mld euro.

W ostatnim z sektorów działalności grupy, czyli w transporcie, Alstom zakontraktował zlecenia na kwotę 5,4 mld euro, co oznacza spadek o 13 proc. Niemniej przychody wzrosły o 3 proc. - do 4,1 mld euro.

Patrik Kron, prezes i dyrektor generalny Alstomu, cytowany w komunikacie, wskazał na istotny wpływ na grupę ze strony sytuacji w sektorze energetyki konwencjonalnej. Dodał, że popyt na nowe usługi w tym sektorze pozostaje na niskim poziomie na dojrzałych rynkach, a w krajach rozwijających się jest widoczne spowolnienie.

Kron stwierdził, że będzie to miało wpływ na wyniki grupy w sektorze energetyki konwencjonalnej w bieżącym i przyszłym roku budżetowym (2014/2015). Prezes zaznaczył, że przy trudnej sytuacji na rynku celem koncernu pozostaje realizacja i przyspieszenie ambitnego planu redukcji kosztów.

Największe sukcesy ostatnich kwartałów Alstomu w Polsce to pozyskanie roli kluczowego podwykonawcy konsorcjum Rafako, a w rzeczywistości głównego realizatora prac związanych z budową nowych bloków w Elektrowni Opole.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 894 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP