PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

Alstom nie dostanie od Rafako 135 mln zł za Bełchatów

Autor: wnp.pl (TE)
04-01-2012 05:28

Sąd Okręgowy w Warszawie udzielił Rafako zabezpieczenia przeciwko roszczeniom Alstom Power, dotyczącym wypłaty blisko 135 mln zł z gwarancji bankowych kontraktu związanego z budową bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów - poinformowało Rafako we wtorek późnym wieczorem.

Wcześniej, 19 grudnia 2011 r., Rafako otrzymało od banku BGŻ zawiadomienie o wpłynięciu żądania Alstom Power wypłaty środków z gwarancji bankowych, które zostały ustanowione zgodnie z umową z 19 listopada 2003 r.
W jej ramach Rafako miało dostarczyć dla konsorcjum spółek Alstom kocioł oraz instalację odsiarczania spalin dla bloku 858 MW w Elektrowni Bełchatów, którego Alstom był generalnym wykonawcą.

Czytaj:
Alstom żąda od Rafako 135 mln zł za kontrakt w Bełchatowie

Postanowienie sądu, datowane na 30 grudnia 2011 r., przewiduje udzielenie Rafako zabezpieczenia roszczenia przeciwko Alstom Power o ustalenie nieistnienia zobowiązania z tytułu niewykonania lub nienależytego wykonania umowy w Elektrowni Bełchatów.

Sąd nakazał Alstom Power niezwłocznie złożyć w BGŻ pisemne oświadczenie o cofnięciu żądania zapłaty gwarancji bankowych. W swoim postanowieniu sąd zakazał Alstom Power również skorzystania z gwarancji bankowej poprzez żądanie (bezpośrednio lub za pośrednictwem pełnomocnika lub innego przedstawiciela) od BGŻ środków pieniężnych, a także przenoszenia praw do gwarancji.

Natomiast Rafako otrzymało możliwość wytoczenia w terminie dwóch tygodni powództwa o roszczenie będące przedmiotem zabezpieczenia pod rygorem upadku zabezpieczenia.

Pod koniec listopada 2011 r. PGE wystawiła Alstomowi notę obciążeniową za nieterminową realizację bloku w Bełchatowie. Za oddanie inwestycji z pięciomiesięcznym opóźnieniem PGE domagała się ponad 257 mln zł oraz 44 mln euro.

Oddanie bloku do użytku miało nastąpić w dniu 30 kwietnia 2011 r. Finalnie doszło do tego 28 września 2011 r. Łączna wartość inwestycji w Bełchatowie wyniosła ok. miliarda euro.

W komunikacie z 19 grudnia 2011 r. Rafako podało, że Alstom odrzucił żądanie PGE, po czym wezwał BGŻ do wypłaty środków z gwarancji bankowych, które są ważne do października 2013 r. W opinii spółki z Raciborza, w ten sposób Alstom próbował przenieść roszczenia PGE na Rafako.

Natomiast 22 grudnia 2011 r. PGE poinformowało o zawarciu ugody z Alstomem, lecz jej warunków nie ujawniono.

W komunikacie z 19 grudnia 2011 r. władze Rafako podkreślały również, że w ich opinii nie ma uzasadnionych podstaw do wypłaty środków z gwarancji bankowych.

- W pierwszym rzędzie emitent kwestionuje obowiązek zapłaty zobowiązania z tytułu nałożonych kar umownych przez w sytuacji, w której podmioty te nie dokonały zapłaty z tytułu swojego zobowiązania na rzecz zamawiającego i kwestionują jego zasadność - napisano w grudniu komunikacie raciborskiej spółki.

- Emitent kwestionuje również okoliczności wskazane przez Alstom, tj. wskazywane opóźnienie emitenta w wykonywaniu swojego zakresu prac. Zdaniem emitenta na podstawie umowy łączącej go ze spółkami Alstom brak jest podstaw do przypisania emitentowi opóźnień wskazanych ze strony tych spółek - napisano również.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 061 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP