Alstom ma w Polsce ponad 2 mld euro przychodów rocznie

Alstom ma w Polsce ponad 2 mld euro przychodów rocznie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Grupa Alstom w Polsce osiąga zamówienia na poziomie ponad 2 mld euro rocznie, dodatkowo spółka bierze udział, bądź będzie startować we wszystkich dużych przetargach w sektorze energetycznym. Chce także oferować technologie dla OZE - poinformował PAP Mirosław Kowalik, dyrektor ds. sprzedaży Alstom Power w Polsce.

"Struktura zamówień oraz przychodów spółki w Polsce jest stabilna i w ostatnich latach kształtowała się na poziomie ponad 2 miliardów zł. Eksport stanowi stabilną część tego portfela. Alstom w Polsce eksportuje 40 proc. swojej produkcji dla sektora energetycznego oraz około 90 proc. dla sektora transportu" - powiedział PAP Kowalik.

"W 2011 roku Alstom realizował projekty o łącznej mocy 26 GW na całym świecie, a Polska jest ciągle naszym centrum zainteresowania" - powiedział dyrektor.

Niedawno Alstom przegrał w przetargu na wybór wykonawcy dla budowy dwóch bloków w Elektrowni Opole, pomimo zaoferowania niższej ceny niż zwycięskie konsorcjum Rafako, Polimeksu-Mostostal i Mostostalu Warszawa.

Oferta konsorcjum Alstom została odrzucona z przyczyn formalnych, Alstom złożył protest od tej decyzji i odwołanie do KIO, ale zostały one oddalone. Spółka złożyła skargę do sądu.

"Wykorzystujemy drogę prawną, która nam przysługuje. Po decyzji KIO, które wykorzystując argument formalny dotyczący przekształceń w ramach grupy Alstom w Niemczech zdecydowało się nie analizować merytorycznej części złożonego wniosku, następną instancją właściwą dla rozstrzygania tego typu kwestii jest sąd. Odpowiednie dokumenty zostały złożone, a termin rozprawy został wyznaczony na 30 marca 2012" - powiedział Kowalik.

Kowalik poinformował, że Alstom przygotowuje się do złożenia oferty w przetargu na wybór wykonawcy dla bloku w Elektrowni Kozienice, z grupy Enea.

"Kolejnym, po Opolu, dużym projektem węglowym, który ma szansę rozstrzygnięcia w bieżącym roku jest budowa nowego bloku w El. Kozienice. Przygotowujemy się obecnie do złożenia oferty w przewidzianym terminie, czyli do 25 kwietnia" - powiedział Kowalik.

"W przypadku Jaworzna, czekamy na ostateczną specyfikację przetargową. Jeśli zaś chodzi o Turów, to obecnie jest czas wyjaśnień z oferentami, którzy złożyli oferty wstępne. Oczekujemy, że w ciągu miesiąca-dwóch inwestor (grupa PGE - przyp. PAP) zdecyduje się na emisję ostatecznej specyfikacji" - dodał.

Poinformował, że spółka zainteresowana jest także budową Elektrowni Północ.

"Elektrownia Północ wyemitowała specyfikację przetargową i Alstom przygotowuje swoją ofertę. Projekt jest rozwijany jako project finance i nie stosuje się dla niego procedury wynikającej z ustawy o zamówieniach publicznych. Po ewaluacji ofert klient prawdopodobnie utworzy krótką listę oferentów, z którymi podejmie negocjacje" - powiedział dyrektor.

"Zakładam, że w części procesu będą uczestniczyły banki, które będą zainteresowane finansowaniem tej inwestycji i częściowo będą miały wpływ na wybór wykonawcy" - dodał.

Alstom liczy na sukces w przetargu na budowę bloku parowo-gazowego we Włocławku, organizowanym przez PKN Orlen.

"Złożyliśmy ofertę techniczną i handlową w konsorcjum z PBG. Klient ocenia oferty, myślę, że w marcu rozpoczną się rozmowy z kilkoma oferentami" - powiedział Kowalik.

Alstom zamierza także wziąć udział w przetargu na budowę bloków dla EC Pomorzany, Bydgoszcz i Gorzów.

"Po złożeniu wniosków kwalifikacyjnych na początku marca, PGE wyłoni pięć firm, które zostaną zakwalifikowane do następnego etapu i przygotowania oferty wstępnej. Przygotowujemy odpowiednie dokumenty wymagane w specyfikacji przetargowej" - powiedział dyrektor.

"Będziemy też chcieli wziąć udział w przetargu, który PGE zamierza ogłosić, a dotyczy budowy bloku gazowo-parowego w Puławach" - dodał.

Poinformował, że na rynku jest też kilka przetargów na bloki kogeneracyjne o mocy poniżej 100MW, jak np.: Zabrze, Zofiówka, EC Tychy, EC Nowa czy Zgierz.

"Polska jest jednym z nielicznych rynków w Europie, gdzie obecnie zostało rozpoczętych tak wiele postępowań przetargowych na bloki węglowe i gazowe. Kilka lat temu taki boom inwestycyjny w energetyce obserwowaliśmy w Europie Zachodniej i był on związany z wysokim wzrostem gospodarczym i większym zapotrzebowaniem na energię elektryczną. W Polsce, niezależnie od deklaracji, proces z wielu względów się opóźnił" - powiedział dyrektor.

"Dodatkowo stoimy przed wyzwaniem związanym z koniecznością realizacji wymagań pakietu klimatycznego oraz odbudowy mocy wytwórczych i zastąpienia starych bloków węglowych - nowymi spełniającymi normy ochrony środowiska. Spowodowało to skumulowanie się wielu projektów inwestycyjnych w jednym czasie. Mamy wątpliwości, co do możliwości realizacji wszystkich deklarowanych inwestycji w tak krótkim czasie. Nawet gdyby zaprosić wszystkie światowe firmy do udziału w tym ambitnym zadaniu, to pozostaje problem koordynacji, zdolności wykonawczych biur projektowych oraz mocy lokalnych wysoko wykwalifikowanych poddostawców, by wykonać te inwestycje w zakładanym czasie, spełniając jednocześnie kryteria jakościowe oraz obowiązujące przepisy. Wykonawca, który wykazuje się referencjami na etapie przetargu, ale nigdy nie realizował projektów w Europie, w tym w Polsce, gdzie wymagania i standardy jakościowe są na bardzo wysokim poziomie, będzie miał szereg wyzwań i trudności do pokonania" - ocenił Kowalik.

"Widać niebezpieczny trend, specyficzny dla polskich inwestycji, związany z tym, że renomowane firmy z referencjami i jednocześnie posiadający własne technologie wolą ograniczać swoje zaangażowanie do roli poddostawcy urządzeń dla generalnego wykonawcy, tym samym nie biorąc na siebie bezpośredniej odpowiedzialności wobec klienta za wszystkie aspekty realizowanego projektu" - powiedział, dodając, że rodzi się ryzyko terminowe i jakościowe.

"Obecnie prowadzone są postępowania przetargowe na wybudowanie ponad 10 GW nowych mocy. To bardzo dużo w europejskich, ale szczególnie w polskich uwarunkowaniach, gdzie w ciągu ostatnich 20 lat wybudowano jedynie około 2 GW nowych mocy w energetyce konwencjonalnej" - powiedział przedstawiciel Alstomu.

Kowalik poinformował, że Alstom chce oferować w Polsce technologie dla OZE.

"Aktywnie rozwijamy sektor urządzeń dla energetyki odnawialnej oferując hydroelektrownie, turbiny wiatrowe dla farm wiatrowych na lądzie i morzu. Posiadamy rozwiązania dla energetyki geotermalnej, jak również - dzięki nawiązaniu współpracy z firmą Bright Source - dla słonecznej energetyki cieplnej. Prowadzimy prace w zakresie rozwoju produktów i rozwiązań wykorzystujących energię fal morskich oraz pływów" - powiedział.

Dodał, że spółka dostarcza także część konwencjonalną do elektrowni atomowych.

Alstom dostarcza zintegrowane rozwiązania w zakresie energetyki w systemie pod klucz, dedykowane energii gazowej, węglowej, wodnej, jądrowej i wiatrowej.

W Polsce Alstom zatrudnia około 3 tys. pracowników, posiada zaplecze projektowo-wytwórcze. W Elblągu pracuje fabryka turbin oraz odlewnia, we Wrocławiu fabryka generatorów, w Chorzowie fabryka taboru szynowego. W Warszawie i Łodzi spółka ma biura projektowe.

Alstom realizował m.in. inwestycję budowy bloku o mocy 470 MW w Elektrowni Pątnów, bloku o mocy 460 MW w Elektrowni Łagisza i bloku o mocy 858 MW w Elektrowni Bełchatów. Obecnie realizuje m.in. modernizację turbin w Elektrowni Łaziska, retrofit sześciu bloków w Elektrowni Bełchatów.

Niedawno Alstom podpisał kontrakt z Elektrownią Rybnik o wartości około 900 mln euro na dostawę urządzeń dla nowego bloku węglowego o mocy 900 MW. Kontrakt będzie realizowany w dwóch etapach. Pierwszy, którego wartość wyniesie około 100 mln euro, obejmie prace projektowe i wsparcie w procesie uzyskania pozwoleń. Druga faza o wartości 800 mln euro zostanie uruchomiona po wejściu kontraktu w życie, które przewidywane jest w połowie 2013 roku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: Alstom ma w Polsce ponad 2 mld euro przychodów rocznie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!