Adam Szejnfeld: To będzie rok otwarcia dla Partnerstwa Publiczno-Prywatnego

Adam Szejnfeld: To będzie rok otwarcia dla Partnerstwa Publiczno-Prywatnego
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Jestem przekonany, że rok 2009 będzie rokiem otwarcia dla Partnerstwa Publiczno-Prywatnego (PPP), bo samorządy chcą niektóre swoje plany realizować albo w metodzie koncesji albo PPP. To dwa nowe instrumenty, które oddaliśmy samorządom i biznesowi - powiedział Adam Szejnfeld, sekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki, podczas panelu tematycznego Europejskiego Kongresu Gospodarczego (EEC).

Od lat bardzo dużo mówi się o wykorzystaniu w Polsce metody PPP, jednak zarówno w czasie obowiązywania starej, niedoskonałej ustawy, jak nowej, nie podjęto ani jednego projektu.

Irena Herbst, prezes Fundacji Centrum PPP, omówiła aktywność wykorzystania PPP na świecie. Zauważyła, że nadal panuje wzrost stosowania tej formuły szczególnie przy inwestycjach drogowych, transportowych i ochrony zdrowia.

- PPP nie jest z założenia prywatyzacją, ale ją zastępuje - wyjaśniała Herbst - PPP raczej uzupełnia proces racjonalnego gospodarowania własnością państwowa, samorządowa. Finansowanie budowy infrastruktury jest domeną strony prywatnej, a poziom i jakość świadczonych usług pozostaje nadal domeną odpowiedzialności władzy publicznej. Jest to podział ryzyka i obowiązków.

PPP daje wiele korzyści dla jednostek administracji państwowej: szybsze wdrażanie projektów, zdynamizowanie procesu rozwoju, wyższa jakość świadczonych usług, większa efektywność operacyjna, efektywniejsze wykorzystanie pieniędzy publicznych. A dla sektora prywatnego: stabilny długoterminowy kontrakt, niezależność od rocznego budżetu sektora publicznego, elastyczność w ustalaniu specyfikacji produktu końcowego lub usługi

Z kolei Regina Cablitz, z Ministerstwa Finansów Nadrenii Północnej-Westfalii prezentowała przykłady efektywnego wykorzystania formuły PPP w Niemczech.


Europejski Kongres Gospodarczy 2009 (EEC 2009) to największa impreza biznesowa w Europie Środkowej. W ciągu trzech dni (15-17 kwietnia) w ponad 20 panelach tematycznych weźmie udział około 3000 gości, wśród nich najważniejsze postaci polityki, biznesu i nauki. Najświeższe informacje z Kongresu na stronie eec2009.wnp.pl
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

FORUM TYMCZASOWO NIEDOSTĘPNE

W związku z ciszą wyborczą dodawanie komentarzy zostało tymczasowo zablokowane.

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!