PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

85 mln zł na odbudowę infrastruktury w gminach Gąbin i Słubice

Autor: wnp.pl
10-09-2010 14:53

85 mln 332 tys. zł otrzymają dwie gminy w powiecie płockim, które najbardziej ucierpiały podczas majowej i czerwcowej powodzi w związku z przerwaniem wału w Świniarach - poinformowała Ivetta Biały rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

W ramach rządowego programu pomocy 3x200 dofinansowana będzie m.in. infrastruktura komunalna pod budowę nowych domów dla osób, które chcą się przenieść na tereny niezalewowe. Projekt jest jedną z wielu form pomocy rządowej dla powodzian.
Program 3x200 obejmuje fundusze z trzech źródeł (po ok. 200 mln zł każde):
* unijnych: w ramach Regionalnych Programów Operacyjnych. Dla gmin powiatu płockiego na realizację trzech projektów zabezpieczono ponad 14 mln 375 tys. zł. Projekty te będą realizowane przez samorząd województwa mazowieckiego;
* Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej: na projekty z zakresu infrastruktury środowiskowej. Z województwa mazowieckiego zakwalifikowano dwa projekty na kwotę 10 mln 240 tys. zł;
* Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji: na finansowanie projektów niekwalifikowanych w ramach RPO i NFOŚ. Zakwalifikowano sześć zgłoszonych projektów z województwa mazowieckiego - na kwotę 60 mln 718 tys. zł, w tym 40,5 mln na budowę 150 domów mieszkalnych z infrastrukturą techniczną dla powodzian gminy Gąbin, którzy chcą przesiedlić się na teren niezalewowy. Projekty te będą realizowane przez samorządy we współpracy z wojewodą;

Wszystkie projekty zgłoszone do programu 3x200 przez Gminę Gąbin i Słubice zostały zakwalifikowane do realizacji. Miasto i Gmina Gąbin wyremontuje/odbuduje z tych funduszy ponadto ok. 23 km dróg, 15 przepustów drogowych, pięć mostów i kanalizację deszczową, wykona 100 przyłączy wodociągowych i 150 szczelnych szamb do zalanych siedlisk. Gmina Słubice z kolei wyremontuje 13 km dróg, trzy mosty oraz budynki punktu lekarskiego i Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiączeminie Polskim.

Dodatkowo, gminy otrzymały 18 mln 018 tys. zł na pilną odbudowę infrastruktury komunalnej (głównie dróg i mostów) z rezerwy celowej MSWiA na usuwanie klęsk żywiołowych. Odbudowa ma nastąpić do końca roku. 10 mln zł otrzymał także samorząd województwa na remont drogi wojewódzkiej 575. Ponadto na terenie obu gmin drogi odbudowuje i remontuje także starostwo powiatowe, wsparte kwotą 5 mln 650 tys. dofinansowania z MSWiA. Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, powołał w czerwcu komisję, która weryfikuje szkody i straty zgłaszane przez samorządy. Jednoczenie przekazano Wojewódzkiemu Zarządowi Melioracji i Urządzeń Wodnych 12 mln 913 tys., między innymi na odbudowę i renowację wałów przeciwpowodziowych.

Ze środków Ministerstwa Edukacji Narodowej przekazano 957 tys. zł na remont szkoły podstawowej w Świniarach (budynku, boiska oraz zakup mebli i pomocy dydaktycznych). Remont przeprowadzono w sierpniu - dzieci mogły więc rozpocząć naukę w swojej szkole.

Na początku czerwca oba samorządy otrzymały również około 2 mln 566 tys. zł zwrotu kosztów akcji ratowniczej w związku z przerwaniem wału (ostatnią transzę 759 tys. zł przekazano z początkiem sierpnia).
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 599 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP