Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

524 mln euro - to wartość transakcji na rynku nieruchomości handlowych w Polsce

Autor: wnp.pl (Katarzyna Walterska)
16-11-2010 15:26
524 mln euro - to wartość transakcji na rynku nieruchomości handlowych w Polsce

Rynek inwestycyjny w nieruchomości handlowe w Polsce odzwierciedlał trendy europejskie. W pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku zawarto transakcje na ponad 524 miliony euro, co stanowi najwyższy wynik od ponad dwóch lat - uważa Łukasz Lorencki, z Grupy Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield, międzynarodowy doradca na rynku nieruchomości.

- Równolegle ze wzrostem aktywności inwestycyjnej obserwujemy wzrost cen nieruchomości handlowych, mierzonych stopą kapitalizacji. Dla najlepszych obiektów kształtują się one aktualnie na poziomie ok. 6,5 proc., tj. o ok. 125 punktów bazowych mniej niż w analogicznym okresie roku poprzedniego - ocenił Łukasz Lorencki.
Jak podaje firma Cushman & Wakefield ogółem poziom aktywności inwestycyjnej w nieruchomości na świecie w trzecim kwartale spadł o 12,5 proc., przy jednoczesnym wzroście o 7,6 proc. obrotów na rynku nieruchomości handlowych. Jest to kontynuacja trendu z poprzednich kwartałów - poziom inwestycji w nieruchomości komercyjne w skali roku do chwili obecnej był wyższy o 66 proc. w porównaniu z tym samym okresem w roku 2009.

- Większy popyt inwestycyjny został zaspokojony, przynajmniej w niektórych obszarach, dzięki pojawieniu się nowych możliwości. Jednak wzrost podaży ofert inwestycyjnych, który wynikał z restrukturyzacji portfeli instytucji, a także ze sprzedaży prowadzonej przez banki i przedsiębiorstwa, można określić raczej jako stały niż dynamiczny. Jest oczywiste, że jeśli podaż byłaby większa, zwiększyłaby się również aktywność inwestycyjna - mówi Michael Rodda, dyrektor zespołu ds. transgranicznych inwestycji w zakresie nieruchomości handlowych firmy Cushman & Wakefield.

Jego zdaniem spadek stóp kapitalizacji zwiększył podaż na rynku i wycena najlepszych aktywów staje się zdecydowanie bardziej agresywna. Można również zauważyć, że dzięki poprawie nastrojów coraz więcej inwestorów zaczyna obniżać swoje wymagania dotyczące nieruchomości: nadal największym zainteresowaniem cieszą się najlepsze obiekty tzw. "prime", jednak definicja określająca nieruchomości tego typu, nie jest już tak rygorystyczna - w przypadku np. warunków umów najmu.

- Czynnikiem pobudzającym rozwój rynku okazała się również dalsza poprawa dostępności kredytów, wzrost zainteresowania przedsięwzięciami typu joint ventures czy częściowym wykupem udziałów oraz pojawiające się możliwości zawierania dużych transakcji, w tym pojedynczych aktywów i całych portfeli, takich jak np. sprzedaż portfela centrów handlowych spółki Simon Ivanhoe w Polsce i Francji czy sprzedaż supermarketów Tesco w Wielkiej Brytanii w ramach transakcji typu sale & leaseback" - dodaje Rodda.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


44 750 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP