Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

39 postulatów drogownictwa - jednym głosem

Autor: wnp.pl (Piotr Stefaniak)
27-01-2016 14:13
39 postulatów drogownictwa - jednym głosem
Fot. PTWP (Paweł Pawłowski)

39 kluczowych postulatów i pożądanych zmian w polskim drogownictwie zawiera "Biała Księga Branży Drogowej", jaką dziś przedstawili publicznie przedstawiciele środowiska firm budowlanych z tego sektora.

Wczoraj analiza ta została wręczona wiceministrowi infrastruktury i budownictwa Jerzemu Szmitowi oraz złożona w sekretariacie ministra Andrzeja Adamczyka. Dziś ma trafić do innych resortów oraz posłów i senatorów.
- To pierwszy tak kompleksowy dokument prezentujący kondycję polskiego drogownictwa, a co istotne, opracowany przez wszystkie zainteresowane organizacje i stowarzyszenia – powiedział Andrzej Wyszyński, prezes Polskiego Stowarzyszenia Wykonawców Nawierzchni Asfaltowych. – Od dzisiaj drogownictwo mówi jednym głosem o najważniejszych problemach i sprawach naszego sektora.

Podkreślił on, że Biała księga składa się z sześciu tematycznych rozdziałów, każdy z odrębnymi diagnozami i wnioskami. Są w nich przedstawione postulaty środowiska budowlanego dotyczące strategii rozwoju dróg oraz sfer:  ekonomiczno-finansowej, rynkowej, prawno-administracyjnej, zawodowej i zarządzania ruchem.

W części „strategia” znalazły się m.in. postulaty: weryfikacji pod względem rzeczowym i finansowym Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014 – 2023 (z perspektywą do 2025 r.), dokończenia budowy podstawowej sieci drogowej, zasadniczej zmiany procedur przetargowych i warunków kontraktowych, zapewnienia finansowania drogownictwa, w tym dróg samorządowych po 2020 r. oraz zwiększenia środków na utrzymanie dróg krajowych i samorządowych.

- Istnieje realne zagrożenie, że bieżący wieloletni program budowy dróg krajowych nie zostanie zrealizowany z braku środków – powiedziała Barbara Dzieciuchowicz, prezes zarządu Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Drogownictwa. – Czas najwyższy wybrać priorytety, określić koszty poszczególnych zadań, także rozwiązać problem zadłużonego Krajowego Funduszu Drogowego

Budowlani apelują też w części „Strategia” m.in. o przeprowadzenie rzetelnej i niezależnej analizy ekonomicznej przy wyborze technologii budowy autostrad i dróg ekspresowych dla inwestycji planowanych do 2020 r.

- Opowiadamy się za wyborem technologii przez wykonawcę, w porozumieniu z inwestorem, a nie na dyktat i narzucanie, czy budować je w technologii asfaltowej, czy betonowej – mówił Andrzej Wyszyński.

Środowisko postuluje też wyeliminowanie z realizacji zamówień publicznych wykonawców-pośredników, nie mających własnego zaplecza kadrowego i sprzętowego, co jest jedną z powodów tego, że krajowe firmy nie mogą właściwie się rozwijać, wobec sztucznie rozdętej konkurencji.

KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze komentarzy! Twój może być pierwszy. Wypowiedz się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


43 570 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

1 048 524 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 763 ofert w bazie

2 782 331 ofert w bazie


397 664 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNER

  • partner serwisu
  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP