PARTNER PORTALU partner portalu wnp.pl
Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

300 mln zł na przydomowe oczyszczalnie ścieków

Autor: wnp.pl (PB)
27-07-2011 09:52

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił program finansowy na wsparcie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz podłączenia budynków do zbiorczego systemu kanalizacyjnego. Łączny budżet programu, którego realizację zaplanowano do końca 2015 roku wynosi 300 mln zł.

Program skierowany jest do właścicieli domów, którzy do tej pory nie mieli możliwości skorzystać z instalacji kanalizacyjnych i w najbliższych latach nie mają szans na podłączenie się do oczyszczalni zbiorczych. Program adresowany jest także do osób, które dotychczas nie podłączyły się do już istniejących kanalizacji. W obu przypadkach wystarczy tylko 10 proc. wkładu własnego. Resztę przedsięwzięcia sfinansuje NFOŚiGW. 
Po sukcesie 45% dopłat do kolektorów słonecznych to drugi w ostatnich latach program kierowany przez NFOŚiGW do odbiorców indywidualnych

„Aktualnie około 1,5 mln gospodarstw domowych nie ma i prawdopodobnie mieć nie będzie możliwości odprowadzania ścieków do systemu kanalizacyjnego. Dla 0,5 mln gospodarstw proponowane rozwiązanie w postaci przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków jest optymalne” – wyjaśnia NFOŚiGW.

Program zakłada budowę około 11 tys. przydomowych biologicznych oczyszczalni ścieków (PBOŚ) obsługujących ponad 44 tys. mieszkańców. Umożliwi on oczyszczenie około 1,3 mln m3 ścieków 
w ciągu roku. Ponadto NFOŚiGW przewiduje, że wybudowanych zostanie prawie 21 tys. podłączeń budynków do sieci kanalizacyjnych (w tym ok. 16,7 tys. podłączeń grawitacyjnych i ok. 4 tys. podłączeń ciśnieniowych i podciśnieniowych) o sumarycznej długości około 34 km, 
z których korzystać będzie ponad 82 tys. mieszkańców. Umożliwią one oczyszczenie ok. 2,4 mln m3 ścieków w ciągu roku.

Łączny budżet programu, którego realizację zaplanowano do końca 2015 roku wynosi 300 mln zł, przy czym 150 mln zł zostanie przeznaczonych na podłączenia, a 150 mln zł na oczyszczalnie ścieków.

„NFOŚiGW gwarantuje dofinansowanie do 90% kosztów kwalifikowanych poniesionych na realizację inwestycji. Kwota dofinansowania podzielona została w równym stopniu (po 45%) na formę bezzwrotną - dotację jak i preferencyjną pożyczkę z oprocentowaniem 3,5% w skali roku. Zainteresowani mogą korzystać z jednej wybranej formy dofinansowania lub obu jednocześnie, korzystając z maksymalnego dofinansowania” - tłumaczy NFOŚiGW.

Wsparcie finansowe przeznaczone jest na zagospodarowanie ścieków bytowo-gospodarczych powstających w gospodarstwach domowych (w tym również zarządzanych przez wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe), w gospodarstwach agroturystycznych oraz w obiektach użyteczności publicznej. Dofinansowanie uzyskają przydomowe oczyszczalnie obsługujące maksymalnie 50 użytkowników. 


„Jednakże instytucjami pośredniczącymi i jednocześnie beneficjentami programu są jednostki samorządu terytorialnego i ich związki lub podmioty świadczące usługi publiczne w ramach realizacji zadań własnych jednostek samorządu terytorialnego. To one posiadają pełna wiedzę w zakresie lokalnej gospodarki wodno-ściekowej oraz potrzeb w tym zakresie” - wyjaśnia dalej NFOŚiGW.
Podobał się artykuł? Podziel się!SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


34 602 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 764 ofert w bazie

2 782 271 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

PARTNERZY

  • partner serwisu

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP