XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

220 wierzycieli Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych

220 wierzycieli Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

W postępowaniu upadłościowym Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych sąd ustalił listę wierzycieli, na której jest 220 osób fizycznych i prawnych - poinformował w poniedziałek rzecznik Sądu Okręgowego w Kielcach, sędzia Marcin Chałoński.

Po ogłoszeniu w maju ub.r. upadłości KKSM do Sądu Okręgowego w Kielcach zgłosiły się 282 podmioty twierdzące, że są wierzycielami spółki. Weryfikacja tych zgłoszeń przez sąd trwała ponad siedem miesięcy.

"Ostateczną liczbę wierzycieli sąd ustalił na 220 podmiotów, a obecną kwotę wierzytelności na 153 mln 515 tys. zł. Tym samym rozpoczął się nowy etap w postępowaniu upadłościowym KKSM" - powiedział w poniedziałek podczas konferencji Chałoński. Dodał, że nie może podać, jakie są to firmy czy podmioty, bo jest to informacja dostępna tylko dla uczestników postępowania.

W przyszłym tygodniu sąd zleci opublikowanie ogłoszeń o możliwości wglądu do listy wierzycieli, dłużnika i pełnomocników, którzy będą mogli złożyć tzw. sprzeciwy do listy wierzytelności. Każdy będzie traktowany tak jak wniosek sądowy i rozpatrywany na osobnej sprawie.

"Procedury poprzedzające zwołanie przez sąd zgromadzenia wierzycieli mogą potrwać kilka miesięcy. Ile dokładnie, będzie zależeć od ilości sprzeciwów" - powiedział Chałoński.

Dopiero po rozpatrzeniu wszystkich sprzeciwów będzie możliwe zwołanie przez sąd zgromadzenia wierzycieli, które zdecyduje o przyjęciu bądź nie propozycji spłat przygotowanej już przez zarząd KKSM. W przypadku ich zatwierdzenia zostanie przyjęty układ upadłościowy firmy. Jeśli decyzja zgromadzenia wierzycieli będzie negatywna, wówczas zostanie ogłoszona upadłość likwidacyjna.

11 maja 2012 r. Sąd Rejonowy w Kielcach ogłosił upadłość Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. Prokuratura Rejonowa Kielce-Wschód wszczęła śledztwo w sprawie sprywatyzowanej spółki, m.in. w kwestii ewentualnego wyrządzenia spółce szkody przez zarząd KKSM.

17 kwietnia ub.r. warszawski sąd ogłosił upadłość likwidacyjną właściciela 85 proc. udziałów KKSM - spółki Dolnośląskie Surowce Skalne SA, która jako bezpośrednie przyczyny niewypłacalności wskazała zaangażowanie grupy DSS w budowę autostrady A2. 2 lipca ub.r. Sąd Rejonowy w Warszawie zdecydował o zmianie postępowania upadłościowego DSS z postępowania obejmującego likwidację majątku na postępowanie z możliwością zawarcia układu.

KKSM z siedzibą w Kielcach to zatrudniająca ok. 400 osób firma o 135-letniej tradycji w zakresie wydobycia i przerobu kamienia. Do spółki należą trzy kopalnie dolomitu i dwie piasku.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 220 wierzycieli Kieleckich Kopalni Surowców Mineralnych

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!