XVI Europejski Kongres Gospodarczy

Transform today, change tomorrow. Transformacja dla przyszłości.

7-9 MAJA 2024 • MIĘDZYNARODOWE CENTRUM KONGRESOWE W KATOWICACH

  • 18 dni
  • 20 godz
  • 40 min
  • 54 sek

19 oferentów w przetargu na budowę Centrum Kongresowego w Krakowie

19 oferentów w przetargu na budowę Centrum Kongresowego w Krakowie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

19 firm i konsorcjów zgłosiło się do pierwszego etapu przetargu na budowę Centrum Kongresowego w Krakowie. Inwestycja o wartości około 360 mln zł ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2014 roku.

Od jesieni ubiegłego roku trwa budowa ścian szczelinowych, czyli fundamentów pod gmach. Zgodnie z planami, ta część inwestycji ma potrwać do połowy tego roku.

Wraz z zakończeniem budowy fundamentów, miasto chciałoby rozpocząć realizację samej bryły Centrum Kongresowego. Do pierwszego etapu przetargu na jej wykonawcę zgłosiło się 19 firm i konsorcjów.

"Do drugiego etapu zostanie dopuszczonych siedem ofert, a spośród nich zostanie wybrana ta najbardziej atrakcyjna" - poinformowała w środę z-ca dyrektora Wydziału Inwestycji Anna Biziorek.

Gmach, zlokalizowany przy rondzie Grunwaldzkim z widokiem na Zamek Królewski na Wawelu i Kazimierz, ma zostać oddany do użytku w drugiej połowie 2014 roku. W zamierzeniu projektantów stanie się on nową "ikoną architektoniczną" miasta.

Jak podkreślają przedstawiciele władz miasta, będzie to pierwszy zbudowany z takim rozmachem obiekt w Polsce, który umożliwi organizowanie wielkich kongresów, koncertów, spektakli i wystaw.

Koncepcję centrum wybrano w listopadzie 2007 roku, po półrocznym konkursie architektonicznym, zorganizowanym przez miasto. Zwycięska propozycja została opracowana przez krakowską pracownię Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Obiekt będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści 1,8 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą mogły pomieścić 600 i 300 osób. Powstanie także parking na co najmniej 300 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Zaawansowanie gmachu w takich dziedzinach jak aranżacja i układ sal, czy ich akustyka spowodowały, iż projektanci będą konsultować te zagadnienia z najlepszymi na świecie specjalistami.

Wraz z realizacją obiektu zostanie przebudowany układ drogowy w rejonie ronda Grunwaldzkiego. Uporządkowana zostanie niewykorzystana przestrzeń. Powstaną nowe ulice oraz kilka mniejszych parkingów naziemnych i plac dla wozów transmisyjnych. Wybudowany zostanie nowy terminal autobusowy i mikrobusów, który zastąpi starą pętlę, działającą u zbiegu ulic Monte Cassino i Konopnickiej.

W sumie cała inwestycja szacowana jest na około 360 mln zł. Przedsięwzięcie otrzymało 20 mln euro unijnego dofinansowania w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego (MRPO). Jest to jedna z najdroższych inwestycji spośród 36 projektów kluczowych dofinansowanych z unijnych środków w ramach tego programu.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 19 oferentów w przetargu na budowę Centrum Kongresowego w Krakowie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!