14 firm ubiega się o zlecenie budowy filharmonii w Koszalinie

14 firm ubiega się o zlecenie budowy filharmonii w Koszalinie
Fot. Adobe Stock. Data dodania: 20 września 2022

Czternaście firm jest gotowych wybudować nową siedzibę filharmonii w Koszalinie (Zachodniopomorskie). Złożone przez nie oferty wahają się od 29 do 40 mln zł. Obecnie wszystkie propozycje są analizowane pod kątem zgodności z warunkami przetargu.

O zlecenie budowy - jak poinformował w czwartek PAP Grzegorz Śliżewski z biura prasowego koszalińskiego ratusza - ubiegają się firmy z Wrocławia, Luzina, Olsztyna, Piaseczna, Katowic, Warszawy, Szczecina, Sopotu, Kołobrzegu i Koszalina.

Na razie nie wiadomo jak długo komisja przetargowa będzie analizowała oferty. Zgodnie z planami ratusza budowa filharmonii powinna zacząć się jeszcze w tym roku, a zakończyć na przełomie maja i czerwca 2013 r.

Inwestycja, której wartość oszacowano na 42,5 mln zł, jest w 47 proc. finansowana z funduszy unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego woj. zachodniopomorskiego.

Filharmonia, którą zaprojektowała Autorska Pracownia Architektoniczna Jacka Bułata z Poznania, ma stanąć w znajdującym się w śródmieściu zabytkowym Parku Książąt Pomorskich, obok Centrum Kultury CK 105 - tymczasowej siedziby koszalińskiej orkiestry symfonicznej.

Ma to być czterokondygnacyjny budynek na planie nieforemnego czworokąta o powierzchni prawie 5,5 tys. m kw. z salą koncertową i zapleczem. Ściany zachodnia i wschodnia obiektu mają być w pełni przeszklone, by można było oglądać park. Północna ściana fontowa ma być pokryta blachą cynowo-tytanową, zaś południowa tynkiem. Na widowni o amfiteatralnym układzie przewidziano 518 miejsc. Estradę zaprojektowano tak, by mogła się na niej zmieścić 70-osobowa orkiestra i 40 chórzystów.

Filharmonia Koszalińska im. Stanisława Moniuszki powstała w 1956 r. Początkowo działała jako Stowarzyszenie Koszalińska Orkiestra Symfoniczna.

Filharmonia zatrudnia 62 muzyków. W repertuarze ma m.in. dzieła Strawińskiego, Brucknera, Mahlera, Beethovena, Roussela, Ravela, Debussy`ego, Respighiego, R. Straussa, Szostakowicza, Prokofiewa, Karłowicza, Szymanowskiego, Bacewiczówny, Kilara, Góreckiego, Lutosławskiego. Koszalińscy filharmonicy grali pod batutą najlepszych polskich dyrygentów i akompaniowali wielu znanym krajowym i zagranicznym solistom.

Od kilkunastu lat filharmonia organizuje w Koszalinie Międzynarodowy Festiwal Organowy, natomiast w czerwcu i lipcu w ramach "Lata z filharmonią" daje w koszalińskim parku plenerowe koncerty. Zespół nagrał 13 płyt.
×

DALSZA CZĘŚĆ ARTYKUŁU JEST DOSTĘPNA DLA SUBSKRYBENTÓW STREFY PREMIUM PORTALU WNP.PL

lub poznaj nasze plany abonamentowe i wybierz odpowiedni dla siebie. Nie masz konta? Kliknij i załóż konto!

SŁOWA KLUCZOWE I ALERTY

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu

Podaj poprawny adres e-mail
W związku z bezpłatną subskrypcją zgadzam się na otrzymywanie na podany adres email informacji handlowych.
Informujemy, że dane przekazane w związku z zamówieniem newslettera będą przetwarzane zgodnie z Polityką Prywatności PTWP Online Sp. z o.o.

Usługa zostanie uruchomiania po kliknięciu w link aktywacyjny przesłany na podany adres email.

W każdej chwili możesz zrezygnować z otrzymywania newslettera i innych informacji.
Musisz zaznaczyć wymaganą zgodę

KOMENTARZE (0)

Do artykułu: 14 firm ubiega się o zlecenie budowy filharmonii w Koszalinie

NEWSLETTER

Zamów newsletter z najciekawszymi i najlepszymi tekstami portalu.

Polityka prywatności portali Grupy PTWP

Logowanie

Dla subskrybentów naszych usług (Strefa Premium, newslettery) oraz uczestników konferencji ogranizowanych przez Grupę PTWP

Nie pamiętasz hasła?

Nie masz jeszcze konta? Kliknij i zarejestruj się teraz!