Menu

wnp.pl - portal gospodarczy

Szukaj

1300 km w realizacji i 700 km w przetargach - raport GDDKiA z budowy dróg

Autor: wnp.pl (TE)
13-03-2017 12:36
1300 km w realizacji i 700 km w przetargach - raport GDDKiA z budowy dróg

Budowa autostrady A1 na odcinku Zawodzie - Woźniki.

fot. GDDKiA

Obecnie prace projektowe i budowlane toczą się na ponad 1300 km odcinków nowych dróg krajowych. Na zadania o długości ponad 700 km prowadzone są postępowania przetargowe.

Jak podała GDDKiA, jeszcze w 2017 r. planowane jest oddanie do ruchu ponad 390 km nowych dróg, w tym odcinki tras S3, S5, S7 i S8 oraz kilku obwodnic.
W kolejnych dwóch latach, te drogi oraz trasa S17, planowane są niemal w całości do oddania do użytku. Poniżej informacje przekazane przez GDDKiA o stanie prac na najważniejszych budowach.

S7 Lubień - Rabka-Zdrój

Na budowie ekspresowej „zakopianki” trwa tu drążenie ponad 2 km tunelu pod górą Mały Luboń pomiędzy Naprawą a Skomielną Białą metodą górniczą, stosowaną po raz pierwszy w Polsce ADECO RS. Wybór tej metody podyktowany był skomplikowaną budową geologiczną występującą na tym terenie.

Ze względów technologicznych i bezpieczeństwa dopuszczone są prace w ruchu ciągłym, 24 godziny na dobę, przez 7 dni w tygodniu. Wykonywanie robót w takim trybie wiąże się z występowaniem w górze naprężeń i odkształceń. Dlatego są one na bieżąco monitorowane.

Ze względów geologicznych, aby nie osłabić górotworu, drążenie nie będzie wykonywane całym przekrojem tunelu. W całym procesie budowy obiektu przewidziany jest szereg innowacyjnych rozwiązań.

Finalnie powstaną dwa równoległe tunele i w każdym będzie odbywał się ruch w jednym kierunku, czyli praktycznie wydrążyć trzeba ponad 4 km.

Na pozostałych odcinkach S7 od Lubnia do Rabki Zdroju trwają prace ziemne przy wykopach i zakładaniu gwoździ gruntowych na skarpach (w celu zabezpieczenia zboczy skarp), deskowanie, zbrojenie i betonowanie obiektów mostowych.

Betonowane są fundamenty i podpory. W tym sezonie zimowym żaden z wykonawców nie ogłosił przerwy w pracach, co oznacza, że pracowali przez cały ten okres.

S3: Połączenie północ - południe

Realizowane jest obecnie połączenie zespołu portów Szczecin-Świnoujście z południową granicą Polski. Jeszcze w 2017 r. oddane do ruchu mają zostać drugie nitki S3 na wysokości Gorzowa Wielkopolskiego i na trasie od Sulechowa do Zielonej Góry.

Kolejne odcinki ekspresowego połączenia z autostradą A4 i dalej z Bolkowem są w trakcie budowy. Ruszyły tam prace ziemne oraz trwają roboty mostowe. Rozpoczął się m.in. proces przygotowawczy do zmiany organizacji ruchu na A4, gdzie w kwietniu będą budowane wjazdy i zjazdy na węzeł Legnica Południe.SUBSKRYBUJ WNP.PL

NEWSLETTER

Najważniejsze informacje portalu wnp.pl prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Wnp.pl: polub nas na Facebooku


Wnp.pl: dołącz do nas na Google+


39 254 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

966 189 ofert w bazie

POLECANE OFERTY

5 800 ofert w bazie

2 782 270 ofert w bazie


397 662 ofert w bazie

GORĄCE KOMUNIKATY

Wyszukiwanie zaawansowane
  • parking
  • bankiet
  • catering
  • spa
  • klub
  • usługi
  • rekreacja
  • restauracja
467 ofert w bazie

POLECAMY W SERWISACH GRUPY PTWP